Opruzeniny a jak je léčit
Nepříjemný pocit na kůži mezi stehny, pod prsy, v oblasti konečníku nebo v tříslech. Přidává se nepříjemná bolest, pálení, citlivost na dotek, kůže červená. Velmi pravděpodobně se na vaší kůži objevila opruzenina. Co to je, jak se jí zbavit a v nejlepším případě se tomuto nepříjemnému zánětu kůže vyhnout? Rádi poradíme a pomůžeme.
Co jsou opruzeniny?
Opruzeniny jsou zarudlá místa na pokožce, která bolí a pálí. Opruzenina může být menšího, nebo většího rozsahu. Pokud se objevuje pár malých červených skvrn, je to menší opruzenina. V případě, kdy vidíte jeden velký rudý flek, dostala vaše pokožka zabrat mnohem více.
Opruzeniny vznikají, když se tělo potí. Skrze póry je vylučován pot a s ním různé kyseliny a látky, které při tření pokožky o sebe vyvolají zánětlivou reakci, která dráždí kůži. Opruzeniny se objevují nejčastěji v období, kdy se nadměrně potíme. Opruzeniny v tříslech, v oblasti konečníku, pod prsy či v podpaží jsou nejběžnější.
Jak zapálenou pokožku léčit?
V prvé řadě je nutné pokožku jemně omýt a zbavit ji látek, které opruzeninu způsobily. Není potřeba používat žádných mycích gelů, ty by mohly pokožku ještě více podráždit, to nepotřebujeme. Jakmile je pokožka pečlivě omytá, nechejte ji volně oschnout. Pokud spěcháte a nemáte čas čekat, než pokožka oschne sama, použijte fén s vlažným vzduchem, který zapnete na první stupeň. Pokožku můžete osušit také ručníkem. Dbejte však na to, aby byl ručník čistý a pokožku nedřete! Pouze jím jemně poklepávejte na postiženém místě. Na zapálené místo je vhodné aplikovat krém na opruzeniny, který bude pokožku dostatečně hydratovat a zároveň vytvoří ochranný štít, který zabrání dalšímu působení bakterií.
Léčba opruzenin trvá několik dní. Pokud byste pozorovali čím dál horší příznaky, například mokvání, navštivte dermatologa nebo praktického lékaře.
Mast na opruzeniny Dermaguard lze používat také jako prevenci.
Publikováno: 26. 05. 2022
Kategorie: Zdraví