Moderní léčba artrózy? Používají se kmenové buňky

Omezená pohyblivost je vždy nepříjemná. Pokud jde o dočasný stav, dá se to přežít, mnohem horší jsou kloubní onemocnění v čele s obávanou artrózou. Obvykle se objevuje ve vyšším věku, ale v ohrožení jsou i zástupci mladších generací. Typicky jde o osoby, které své klouby nadměrně namáhají, tedy o sportovce, a o oběti nehod. Nejpočetnější skupinou nemocných ovšem zůstávají lidé nad 70 let – podle statistik artróza trápí více než polovinu populace daného věku. Může postihnout všechny klouby, nejčastěji jsou to však kyčle, kolenní a ramenní klouby.

Příznaky artrózy bezpečně poznáte

Běžnými příznaky artrózy je nadměrná bolest po zatížení, nepříjemné pocity při pohybu, ale také v klidu. Osoby trpící onemocněném kloubů pociťují bolestivost také v noci a během chladnějšího počasí. Časem se dostavuje zhoršená pohyblivost. Že jde skutečně o artrózu potvrdí lékař na základě odborného vyšetření.

Jaké jsou příčiny artrózy?

Proč vůbec k artróze dochází? U některých lidé je hlavním důvodem dlouhodobé přetěžování, u jiných nehoda nebo špatné postavení kloubů. Mezi časté příčiny patří také genetika a samozřejmě pokročilý věk, kdy již chrupavka ztrácí přirozenou schopnost obnovy.

Léčba chrupavky kmenovými buňkami

Vždy je mnohem lepší řešit potenciální hrozbu onemocnění ještě před tím, než k němu dojde. Prevencí artrózy je udržování optimální váhy a celkově fyzické kondice. Nedílnou součástí celoživotního preventivního programu je také vyvážený jídelníček s dostatečným množstvím vitamínů a minerálů. Ale co když se artróza kloubů přeci jen rozvine? Bolest lze utlumit léky, ty však nepředstavují uspokojivé řešení. Mnohem efektivnější je operativní léčba kloubů, která je doporučována pacientům v pokročilejším stádiu. Další možností jsou experimentální typy léčby, mezi které patří léčba artrózy kmenovými buňkami. Speciální typ buněk se může za určitých podmínek proměnit v buňku mezodermu, jež tvoří chrupavku. Po aplikaci těchto buněk tedy může dojít k její obnově, a tedy i návratu původní pohyblivosti. Pokud vás artróza trápí, zkonzultujte její léčbu se svým praktickým lékařem. Pokud vám nenabídne schůdné řešení, obraťte se na specializované pracoviště, které používá při léčbě kmenové buňky nebo jiné metody – například biohadhezivní gel a biopolymérové implantáty.

Publikováno: 29. 05. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam