Mimoděložní těhotenství
Mimoděložní těhotenství vzniká, když oplodněné vajíčko nedoputuje do dělohy a uhnízdí se ve vejcovodu, v děložním hrdle, na vejcovodu nebo v pobřišnici. Výskyt mimoděložního těhotenství se v současnosti odhaduje zhruba na 2 % z celkového počtu těhotenství.
Mimoděložní těhotenství je pro život a zdraví ženy velkou hrozbou, proto je nutné ho co nejrychleji diagnostikovat a následně okamžitě chirurgicky vyřešit. Tuto graviditu není možné udržet, protože plod se může vyvinout jenom v děloze.
Mezi rizikové faktory vzniku mimoděložního těhotenství patří opakovaný zánět vejcovodu, dlouhodobé užívání jednosložkové antikoncepce s obsahem progesteronu, endometrióza a občas také i umělé oplodnění, nebo selhání nitroděložního tělíska, které nebylo účinné.
Příznakem mimoděložního těhotenství jsou potíže v gynekologické oblasti. V první řadě je to vynechání menstruace, včetně pozitivního těhotenského testu, po kterém se objeví nepravidelné krvácení, případně výrazné bolesti v podbřišku. V případě těchto potíží je nutné vyhledat lékaře, protože případné mimoděložní těhotenství znamená vážné ohrožení života. Příznaky mimoděložního těhotenství se objevují zpravidla až v 6. týdnu. Může ho potvrdit pouze odborné vyšetření, rozbor krve a ultrazvuk.
Řešení mimoděložního těhotenství je výhradně chirurgické. V ideálním případě je možné realizovat šetrnější laparoskopickou operaci, při které se provede několik drobných řezů v oblasti podbřišku a do břišní dutiny se zavede laparoskop se světlem a videokamerou, aby se zjistilo, kde se oplodněné vajíčko uhnízdilo. Poté se zavedou do břišní dutiny miniaturní nástroje, kterými se embryo odstraní. Laparoskopická metoda je oproti klasické operaci mnohem šetrnější, ale není nikdy vyloučeno, že nebude nutné přistoupit ke klasické operaci, takzvané laparotomii, která je přehlednější a přistupuje se k ní v případě komplikací, nebo masivního krvácení do břišní dutiny. Po laparoskopické operaci trvá rekonvalescence asi týden, při klasické operaci může trvat i měsíc.
Po provedené operaci je možné další těhotenství, pokud ženě zůstal aspoň jeden funkční vejcovod. V případě komplikovanějších případů mimoděložního těhotenství ale hrozí riziko trvalého poškození vejcovodu. V těchto případech může žena pro následné těhotenství využít mimoděložní oplodnění (IVF), při kterém je vajíčko oplodněno mimo tělo a následně vloženo do dělohy.
V případě mimoděložního těhotenství je nutná obezřetnost, protože hrozí riziko recidivy. Při pozitivním těhotenském testu se doporučuje co nejdřív navštívit gynekologa, aby se případné opakování mimoděložního těhotenství preventivně odhalilo.
Publikováno: 07. 01. 2016
Kategorie: Zdraví