Jak výrazně snížit spotřebu vody v domácnosti i na zahradě?

Není den, kdy bychom se obešli bez vody, což se samozřejmě projevuje na účtech za vodné a stočné. V kontextu se zdražováním energií a potravin pak většině lidí přijde vhod několik praktických tipů, jak spotřebu kohoutkové vody snížit a ušetřit tisíce korun ročně.

​Zachytávejte dešťovou vodu

Dešťovou vodu lze zachytávat do sudu umístěného pod okap, ale také mnohem sofistikovaněji – do retenční nádrže na dešťovou vodu. Dešťovku následně využijete na zahradě při zálivce, ale také v domácnosti na čištění, a v po dostatečné úpravě také na sprchování a koupání.

​Během holení vypněte kohoutek

Máte ve zvyku nechávat vodu téct, zatímco se holíte? Nedělejte to, jde o desítky litrů navíc. Raději naplňte dno umyvadla několika centimetry teplé vody, ve které holicí strojek opláchnete.

​Zkontrolujte, zda kohoutky dobře těsní

Kapající kohoutky mohou zapříčinit zbytečnou ztrátu desítek litrů vody za den. Výměna těsnění je přitom jednoduchá a levná. Zvládnete to i bez pomoci instalatéra.

Automatickou myčku nádobí i pračku vždy naplňte celé

Méně časté spouštění myčky šetří vodu i peníze, snažte se ji proto vždy celou naplnit. Platí to také pro automatickou pračku, i tu používejte pouze, když máte dostatek špinavého prádla.

​Nenechávejte běžet vodovodní kohoutek při mytí zeleniny

Vždy, když myjete větší množství zeleniny pod proudem vody, protečou desítky litrů. Mnohem šetrnější je oplachování v míse nebo v napuštěném dřezu.

​V lednici mějte láhev s pitnou vodou.

Tím učiníte přítrž s nešetrným zvykem – odpouštěním vody z kohoutku do doby, než se ochladí a bude mít ideální teplotu na pití.

​Pokud myjete nádobí ručně, napusťte si dřez

Mytí nádobí pod tekoucí vodou je velmi neúsporné. Máte-li dva dřezy, naplňte jeden vodou na oplachování. Pokud máte pouze jeden, nejprve vyskládejte všechno umyté nádobí do stojanu na nádobí a poté je rychle opláchněte pomocí rozprašovače nebo nádoby s vodou.

​Zalévejte trávník jen tehdy, když to opravdu potřebuje

Zalévání podle pravidelného harmonogramu nezahrnuje chladná období nebo dešťové srážky, které potřebu zalévání snižují. Jak poznáte, že je vhodná doba pro zálivku? Stačí šlápnout na trávu - pokud se při pohybu nohy vzpruží, vodu nepotřebuje.

Publikováno: 06. 11. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam