Jak výrazně snížit spotřebu vody v domácnosti i na zahradě?

Není den, kdy bychom se obešli bez vody, což se samozřejmě projevuje na účtech za vodné a stočné. V kontextu se zdražováním energií a potravin pak většině lidí přijde vhod několik praktických tipů, jak spotřebu kohoutkové vody snížit a ušetřit tisíce korun ročně.

Dešťovou vodu lze zachytávat do sudu umístěného pod okap, ale také mnohem sofistikovaněji – do retenční nádrže na dešťovou vodu. Dešťovku následně využijete na zahradě při zálivce, ale také v domácnosti na čištění, a v po dostatečné úpravě také na sprchování a koupání.

Máte ve zvyku nechávat vodu téct, zatímco se holíte? Nedělejte to, jde o desítky litrů navíc. Raději naplňte dno umyvadla několika centimetry teplé vody, ve které holicí strojek opláchnete.

cla

Méně časté spouštění myčky šetří vodu i peníze, snažte se ji proto vždy celou naplnit. Platí to také pro automatickou pračku, i tu používejte pouze, když máte dostatek špinavého prádla.

Tím učiníte přítrž s nešetrným zvykem – odpouštěním vody z kohoutku do doby, než se ochladí a bude mít ideální teplotu na pití.

cla

Zalévání podle pravidelného harmonogramu nezahrnuje chladná období nebo dešťové srážky, které potřebu zalévání snižují. Jak poznáte, že je vhodná doba pro zálivku? Stačí šlápnout na trávu - pokud se při pohybu nohy vzpружиí, vodu nepotřebuje.

Publikováno: 06. 11. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam