Šumivé víno, šampaňské, nebo sekt? Udělejte si jasno v tom, co popíjíte!

Důvod k oslavě se vždycky najde, ale dáte si raději sklenku šumivého vína, nebo jste fajnšmekrem holdujícím šampaňskému? Pokud si nejste jistá, jaký druh nápoje popíjíte, udělejte si pohodlí. Prozradíme vám, jaký je mezi nimi rozdíl, a navrch přidáme zajímavé informace, kterými se blýsknete při nezávazné konverzaci s přáteli. Češi bublinky milují, ale zdaleka nejvíce jich vypijí v rámci oslav. Oproti zbytku Evropy preferujeme demi-sec (sekty s 33 – 55 g cukru na litr) a nedáme dopustit na domácí produkci. V rozmezí Vánoc a Nového roku jí „padne“ třetina. Celková spotřeba rok od roku stoupá a v roce 2017 se prodalo přes 18 milionů lahví a padl rekord z roku 1999, kdy se bujaře zapíjelo nové milénium.

Kdy jde o sekt?

Sekt je šumivé víno, které prochází tzv. druhotným kvašením. Během tohoto procesu se tvoří bublinky CO2, a to buď přímo v lahvi (metoda traditionnelle), nebo v nerezovém ocelovém tanku (charmat). Česká legislativa stanovuje minimální dobu zrání sektu na půl roku. Sekty - šumivá vína - navíc podléhají spotřební dani (běžná vína nikoliv).

Co je šampaňské?

Když se řekne pravé šampaňské, většina milovníků alkoholických nápojů si okamžitě představí „něco lepšího“ než běžné šumivé víno. A taky že ano. Označení hrdě nesou pouze vína z odrůd Chardonnay, Rulandské modré a Mlynářka (Pinot Meunier) produkovaná ve francouzské lokalitě Champagne-Ardene. Pokud vám někdo nalije „jiné šampaňské“, poučte ho, že jde o šumivé víno.

Česko si začíná libovat ve Frizzante

Setkala jste se s názvem Frizzante a netušíte, kam ho zařadit? Jedná se o italské jemně perlivé víno svěží ovocné chuti. Charakteristickým znakem je nižší obsah alkoholu. U českých vinařů se v posledních letech těší oblibě především díky faktu, že se z něj neodvádí spotřební daň.

Publikováno: 19. 05. 2019

Kategorie: Jídlo a pití

Autor: Adam