Domů » 3 důvody, proč začít jezdit na koni
Zábava a volný čas

3 důvody, proč začít jezdit na koni

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je ten ze hřbetu koně. Tato krásná a ušlechtilá zvířata nás doslova fascinují a jízda v sedle je snem mnoha z nás, a to nejen dětí, ale i dospělých. Ne vždy však máme odvahu se vyhoupnout do sedla, přece jen tito velcí tvorové budí respekt. I přesto se ale zkuste překonat – uvidíte, že nebudete litovat. Co všechno získáte?

Zvýšíte si fyzičku

Ačkoli se to nezdá, jízda na koni je docela náročná, a to obzvlášť v začátcích. Obrňte se proto trpělivostí, chvilku totiž bude trvat, než se s koněm sladíte. Při jízdě zapojíte všechny svaly – i ty, o kterých jste dosud nevěděli, že je máte. Ze všeho nejvíc ale dostanou zabrat ty stehenní, lýtkové a břišní. Projížďka vám prospěje hlavně tehdy, jestli trávíte většinu času v práci u počítače. Doslova zázračně totiž působí na bolavá záda a krční páteř.

Zlepšíte si náladu

Jízda se pozitivně podepíše i na vaší psychice, přijdete na jiné myšlenky a aspoň na chvíli zapomenete na všechny každodenní starosti. Jedná se o skvělý způsob relaxace, při pobytu na čerstvém vzduchu si pročistíte hlavu a získáte tolik potřebný nadhled. Při pohybu se totiž uvolňují endorfiny, tedy hormony štěstí. Zlepšuje koncentraci, snižuje agresivitu, zahání deprese.

Překonáte sebe sama

Na koni může začít jezdit kdokoli a kdykoli, nikdy není pozdě. Nezáleží na tom, jestli jste malí nebo vysocí, hubení nebo máte nějaké kilo navíc, jestli patříte mezi vysportované atlety nebo jste sportem nepolíbení. Roli nehraje ani věk – i když je vám asi jasné, že Velkou Pardubickou pravděpodobně jet už nestihnete. Projížďka to ale bude příjemná, tak nebojte se vyzkoušet něco nového.

Nemusíte si ale hned pořizovat vlastního koně a investovat do něj nemalé finance, můžete se domluvit s nejbližším chovatelem a přispět mu koupí například doplňků krmiv na přilepšení, nakoupit třeba také nějaké základní vybavení, jako je ohlávka, sedlo, otěže a další části postroje. Finančně nákladné může být rovněž i ustájení, podestýlka a pravidelná veterinární péče. Opomenout nesmíme ani náklady na pravidelnou „údržbu“ – od péče o kopyta přes hřebelcování až po česání hřívy. Vyrazte proto nejdříve někam, kde si můžete jízdu vyzkoušet a poznat, zač je toho loket.

Přidat komentář

Klikni a komentuj

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Moderní bydlení

Milujete trendy v oblasti bydlení? V tom případě si nenechte ujít spoustu zajímavých článků v novém magazínu in-bydlení.cz!

Budeš brzy mámou?

Pak se ti budou hodit rady a tipy, které najdeš v magazínu pro maminky iKočárek.cz.

Kam na dovolenou?

To se dozvíš, když budeš číst Užijemsi.cz - magazín o cestování.

Nepřehlédněte!