Jak si zařídit bydlení ve vintage stylu?

Máte pocit, že vás doma nic nedrží, a raději trávíte čas všude možně, jen ne mezi zdmi svého bytu či domu? Pokud je důvodem fakt, že se vám bydlení v nepodařilo nastolit příjemnou atmosféru, neotáčejte se k problému zády. Naopak se snažte vymyslet způsob, jak byt či dům vylepšit, abyste se v něm cítili jako doma. Rozumným krokem je vyladění interiérových prvků v rámci jednotného stylu. Pohodovou a lehce nostalgickou náladu navodí vintage.

Vintage není retro. Jaký je mezi nimi rozdíl?

V souvislosti s vintage stylem si spousta lidí představí interiér v retro stylu. Jenomže vintage není retro, byť je často těžké rozeznat rozdíl. Obě nálepky dokonce mají různé definice. Přívlastkem retro se obvykle označují nové věci, které svým vzhledem odkazují na výrobky z 60. a 70. let. Mohou být (a většinou bývají) obohaceny o moderní prvky. Vintage jde ruku v ruce s prověřenou kvalitou. Je to vše, co obstálo ve zkoušce času. Jinak také: co je retro, ještě nemusí být kvalitní, ovšem v případě vintage je sázkou na jistotu.

6 charakteristických znaků vintage interiéru

Alfou a omegou vintage stylu je kvalita. Nejde přitom jen o použitý materiál, například o masivní dřevo, ale také o design, který doposud neomrzel, ačkoliv byl navržen před mnoha dekádami. Pro kvalitní nábytek je typický punc času. Ten připomíná, že daná věc věrně slouží řadu let. Může se jednat o nerovnosti, popraskanou glazuru apod. U nových věcí ve vintage stylu bývají deatily doplněny uměle. Bydlení ve vintage stylu bývá laděno do neutrálních tónů. Pro výrazné a syté barvy v něm není místo. Vintage nábytek je zpravidla oblejších tvarů. Klíčovou roli mají vhodně zvolené textilie (přehozy, polštářky, záclony, kusové koberce...), kterých není nikdy dost. V místnosti nesmí chybět množství doplňků a světel včetně stojacích a stolních lamp.

Publikováno: 06. 02. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam