Byty k pronájmu v Praze budou podle odborníku ještě dražší. Zájem nepolevuje a nových bytů nepřibývá

Podle odborníků to vypadá, že ceny za byty k pronájmu v Praze budou stále stoupat. Jaké faktory hrají roli a kde jsou hlavní příčiny? Na vině jsou mimo jiné i dlouhotrvající schvalovací procesy nové výstavby. Jaká by mohla být řešení aktuálně nepříliš příznivé situace na realitním trhu?

Byty k pronájmu v Praze se stávají nedostatkovým zbožím

Poptávka po nájemním bydlení v Praze je natolik velká, že se řada lidí spokojí i s předělanými nebytovými prostory v suterénech domu. Jsou ochotni snížit svou potřebu komfortu kvůli sehnání cenově dostupného bydlení. Špatné na tom je, že se odborníci většinou shodují ohledně pokračujícího růstu cen za pronájem.

Stoupající ceny za pronájem

Ceny za pronájem bytu v Praze narostly za minulých 6 let přibližně o 200 korun na m2. To je značný rozdíl. Skoro by se slušelo říct, že to stačí a teď by se ceny mohly držet. Jenže to tak bohužel nevypadá a podle prognóz a aktuální situace na trhu s nemovitostmi by mohlo ještě přituhovat. Otázkou je, jak velký růst cen za nájem ještě zvládnou měsíční rozpočty lidí, protože platy tak rychle nerostou.

Stěhování do města

Jedním z důvodů, který stojí za zvýšenou poptávkou po bydlení v pronájmu, je stěhování do měst za prací a školou. Nejde o vyloženě nový trend, ale přispívá celkové situaci ohledně zvyšování cen. O pronájem je zájem v kontextu studií, ale i využití pracovních příležitostí, kdy si lidé nejsou jistí, že se jim v dané lokalitě hned vyplatí kupovat si vlastní byt. A tak postupně přibývá lidí, kteří touží po bydlení v nájmu.

Pomalá výstavba nových bytů

Ne úplně pozitivnímu růstu cen za pronájem napomáhá také pomalá výstavba. Problém se týká hlavně velkých měst, kde jsou složité schvalovací procesy větších projektů. Přitom právě větší projekty, které nabídnou více prostoru k bydlení, jsou řešením, jak alespoň částečně uspokojit poptávku. A tak by mělo dojít k zjednodušení celého procesu a urychlení lhůt, které jsou často příliš dlouhé. Co je potřeba zařídit, než může začít výstavba nového bytového domu?
  • Nákup vhodného pozemku
  • Zhotovení projektu
  • Technická proveditelnost projektu
  • Odsouhlasení projektu jako součást územního plánování
  • Financování projektu
  • Spolupráce se stavební firmou
Často jde i o více dílčích kroků, které někdy trvají až nesmyslně dlouho. Rozhodnutí úřadů se zbytečně protahují a byrokratické povinnosti výrazně zpomalují výstavbu. Není se tak čemu divit, že nové byty přibývají tak pomalým tempem a nestíhají odpovídat na narůstající poptávku. A stejně tak jako v minulosti měly paneláky sloužit jako řešení bytové krize, pomáhají dnes zvyšovat nabídku bytů, kdy je jejich výhodou i nižší cena. Otázkou je, jak bude řešena tato bytová krize? S pomocí podobných velkých developerských projektů?

Přibývá i cizinců

Tento problém se týká hlavně Prahy, která stále více láká cizince. Podle statistik až 10 % pražských bytů vlastní cizinci. Značné procento zde bydlí v pronájmu a právě cizinci jsou často důvodem, proč se mnozí majitelé rozhodnou pro krátkodobé a cenově výhodnější pronájmy. To však má za následek, že klasické dlouhodobé pronájmy podraží, protože nabídka se opět o kus zmenší.

Stále hůře dostupné hypotéky

Dalším faktorem, který pravděpodobně ještě více posílí růst cen za pronájem, budou hůře dostupné hypotéky. Cesta k pořízení vlastního bydlení se tak může pro mnoho lidí uzavřít. Plánovaná regulační opatření mají za cíl snížit poptávku po nemovitostech ke koupi. Jenže čím méně lidí si nebude moci dovolit vlastní bydlení, tím více jich bude potřebovat a poptávat bydlení v nájmu. A tak ceny opět o kus porostou. Je jasné, že za rostoucími cenami za pronájem bytů stojí více faktorů a jejich vzájemná kombinace. Z toho těží majitelé nemovitostí, ale pláčou ti, kteří bydlení v pronájmu hledají. Jako východisko se nabízí podpořit výstavbu nových domů a urychlit celý proces. Pomoci by také mohla regulace krátkodobých pronájmů, které bývají hlavně v Praze poslední dobou upřednostňovány před klasickým dlouhodobým nájmem. Bydlíte v nájmu, nebo máte štěstí a vlastníte nemovitost? Co si myslíte o současné situaci na trhu s nemovitosti a jaký z faktorů má podle vás největší vliv na stoupání cen? Sdělte nám svůj názor do komentářů.

Publikováno: 09. 08. 2018

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam