Vybíráme nebankovní půjčku aneb když to v bance nevyjde
Poohlížíte se po finanční injekci, ale v bance za vámi zabouchli dveře, protože nesplňujete tvrdé podmínky pro získání úvěru? Ať už byl důvod bankovního úředníka jakýkoliv, vždy se můžete obrátit na některou z nebankovních institucí. I nebankovní půjčka může být za jistých okolností přijatelná a čas od času dokonce výhodnější než bankovní alternativa. Předpokladem k úspěchu je ovšem důkladný výběr věřitele. Poradíme vám, jak na to!
Pozor na úvěrové predátory
K výběru nebankovní půjčky musíte přistupovat nanejvýš opatrně. Nebankovní sektor je plný úvěrových predátorů, kteří z vás vytáhnou tučné částky a nakonec vám nepůjčí ani korunu. Tedy v lepším případě – další vám půjčku poskytnou i v případě, že ji nebudete schopno platit. I požadavky na bonitu jsou totiž devizou důvěryhodnosti. Solidní nebankovní společnosti je sice mají nataveny kritéria mnohem mírněji než banky, ale přesto požadují alespoň minimální pravidelný příjem. Velmi benevolentní jsou především ohledně platební morálky. Půjčí vám i v případě, že jste v minulosti zaváhali se splácením a máte škraloup v registru dlužníků. Otázkou však je, jak „dobrou“ nebankovní společnost odlišit od úvěrových predátorů.
ČLFA to "jistí"
Budete-li se orientovat pouze na instituce, které se sdružují pod hlavičkou ČLFA (Česká leasingová a finanční asociace – nebankovní obdoba ČNB), budete mít jistotu, že se nesetkáte s „neviditelnými“ dodatky ve smlouvě a úrokem, který je v porovnání s běžnou sazbou několikanásobný. Máte-li v merku půjčku, kterou nabízí společnost, která v ČLFA není, zjistěte si o ní všechny dostupné informace a dejte na reference zákazníků. V každém případě si pozorně prostudujte smlouvu a nikdy nepodepisujte něco, čemu nerozumíte. Spoustu informací o nebankovních půjčkách a objektivní srovnání půjček najdete i na fóru pujcim-penize.cz.
Publikováno: 17. 05. 2013
Kategorie: Finance