Jak prodloužit životnost zlatého náramku?

Jak by měl vypadat váš nový šperk a co vše by měl zaručovat? Chcete, aby po dlouhou dobu vypadal stále jako v den nákupu? Zachoval si svůj třpyt a lesk? To jsou naprosto samozřejmé požadavky. Do vybraného klenotu investujete určitý obnos peněz, je tedy zcela zřejmé, že očekáváte náležitou kvalitu. Zlato patří mezi oblíbené materiály k výrobě klenotů a díky své struktuře a složení dokáže vnějším vlivům po určitou dobu odolávat. Bohužel v perfektním stavu nevydrží věčně, proto se bez vaší pomoci neobejde.. V případě, že se o své zlaté šperky nebudete náležitě starat, odvděčí se vám zkrácenou životností. Během krátké chvíle se připravte na rychlé opotřebení. Nenechte to zajít až do krajností a udělejte si čas na několik malých rad. Zvýšené odolnosti vůči opotřebení dosáhnete jen s pravidelnou péčí, proto jí nepodceňujte.

Rozhodující atribut je délka

Hlavní kritérium, určující správný směr nákupu nového náramku, je délka. Na samém počátku si proto změřte zápěstí libovolným provázkem. Provázek pak položte k pravítku a a hodnotu si zapište. Náramek by neměl být příliš těsný a zároveň by neměl sjíždět z ruky. Ideální velikost je pro zachování komfortu nošení opravdu důležitá. Myslete na to, že kupovaný náramek by za žádných okolností neměl vadit ani překážet. Zlatý náramek, který vám sice z ruky nesklouzne, ale je vám viditelně větší představuje velké riziko. Celkem snadno s ním zachytíte o kliku u dveří, madlo u šuplíku nebo při jiné manuální práci. Nečekaně tak může dojít k jeho přetrhnutí nebo dokonce nechtěné ztrátě. Za druhé se míra opotřebení náramku razantně zvyšuje.

Odkládejte náramek na bezpečné místo

V běžném životě se rozhodně nevyhnete situacím, kdy je lepší zlatý šperk odložit na suché, čisté a v nejlepším případě uzavíratelné místo. Zlaté náramky, které nepatří do kategorie šperků určených pro každodenní nošení je vhodné chránit a odkládat je do šperkovnice. Zlatý náramek s drahokamy a mytí nádobí zkrátka nejde dohromady. Manuální práce zlatému náramku prostě nesvědčí a zbytečně se vystavuje riziku poškození. Nečistoty spolu s mycími prostředky se pro váš zlatý šperk stanou postupnou zkázou. Na povrch náramku působí několik dalších všeobecně známých faktorů. Povrch šperku posléze může změnit barvu a dokonce i zčernat. Kvalita zlata s tím nemá co dělat, jedná se o výsledek chemické reakce. Vysoké horečky spolu s podávanými medikamenty, lázeňské procedury nebo agresivní pot. To jsou nejčastější spouštěče tzv. oxidace zlatých i stříbrných šperků.

Jak vrátit černajícím šperkům lesk?

Bezesporu nejlepší variantou, ať už se jedná o drobné opravy, nebo čištění, je rozhodně zkušený zlatník. Nechte si zčernalý náramek odborně vyleštit profesionálem, který náramek podrobí moderním metodám regenerace. Leštící pasty a další produkty z drogerie vám nepomohou, naopak mohou celý proces černání urychlit. Přípravky dostupné v obchodech velmi často povrch šperku naleptají, a proces oxidace podpoří. Pokud se jedná o náramek z bílého zlata, můžete si poškrábaný náramek povrchově upravit rhodiem. Tato moderní procedura spočívá v ponoření šperku do galvanické lázně. Díky tomu získá krásu původních hodnot. Dodejte šperkům z bílého zlata a stříbra onen krásný kovový lesk.

Publikováno: 12. 10. 2020

Kategorie: Móda

Autor: Adam