Pusťte se do kreativní tvorby: Doma si vyrobíte šperky, svíčky, mýdla a spoustu dalších věcí!

Regály jsou plné krásného zboží, ale čeho je moc, toho je příliš. Pokud vás – stejně jako mnoho jiných lidí – čas od času přepadá touha po kreativním tvoření a ráda byste si vyrobila něco pro radost či k užitku v pohodlí domova, pusťte se do toho! Věřte, že pocitu dobře vykonané práce a spokojenosti při pohledu na šperky, svíčky či jiné dekorace a ozdoby, se jen tak něco nevyrovná. Pohodlně se usaďte a přečtěte si několik praktických tipů. Prozradíme vám, jak začít.

Propadnou korálkům je tak snadné...

Korálky nevyjdou nikdy z módy a není nic jednoduššího, než si vyrobit své vlastní. Jistě, jde o mnohem pracnější způsob, než když si je koupíte hotové, ale jak jsme zmínili v úvodu – s vlastní tvorbou je spojeno jisté sebeuspokojení. Korálkování není žádná věda, ale připravte se na to, že vám chvíli potrvá, než do tajů nejrůznějších technik proniknete. Na internetu je spousta psaných manuálů i videonávodů, případně si můžete pořídit tematickou publikaci. Korálky si můžete vyrobit svépomocí, a to z různých materiálů – z papíru, dřeva i ze skla (k tomu budete potřebovat plynový kahan, sklářskou cihličku na odkládání skla, chladící granulát, drátěnou tyčinku a skleněné tyčinky). Mnohem jednodušší si je korálky koupit již hotové. K základním druhům patří rokajl (perličky a tyčinky), perly, ohňovky a mačkané korále. Jsou k mání v širokém spektru barev včetně metalických odlesků, s třpytkami apod.

Možností, jak si vyrobit šperky, je mnohem více

Korálkováním domácí tvorba šperků teprve začíná. U specializovaných prodejců sežnete mnohem více potřeb, se kterými vykouzlíte originální ozdoby všeho druhu. Zda se pustíte do výroby látkového či bavlnkového šperku, přírodního amuletu z pryskyřice či technického šperku z matiček, je otázkou vašeho vkusu. Velmi oblíbená je nevšední technika decoupage, jež spočívá v přelakování kousků ubrousku. Někteří umělci zase používají nastříhané plastové lahve... Důležité je, aby se vám výrobek líbil, byl v souladu s vaším stylem a ráda jste ho nosila.

Jak si doma vyrobit svíčku?

S příchodem chladnějších dní se vám možná do hlavy vloudila představa, jak se zachumláte do měkoučké deky a za tlumeného svitu svíček konečně zkouknete seriál, na který jste během prosluněného léta neměla čas. Pohodu si užijete o to víc, pokud si k televiznímu maratónu zapálíte svíčky vlastní výroby. Vyjdou vás levněji než koupené, a navíc si je upravíte k obrazu svému.

Co budete k výrobě svíček potřebovat?

Domácí výroba svíček je neuvěřitelně jednoduchá. Bez čeho se však rozhodně neobejdete, je vosk. Kromě této základní suroviny budete potřebovat formy, parafín (dodává se ve formě granulí nebo bloků) a stearin či canditiv – tyto látky se přidávají do parafinu a svíčka je díky nim na povrchu hladká a bez kazů. A samozřejmě se neobejdete bez knotu. Co se týče vosku, ideální je sójový. Jeho cena je sice oproti jiným voskům o něco vyšší, ale hoří pětkrát déle a je stoprocentně přírodní. Nejzdravější variantou je vosk parafínový a zlatou střední cestu reprezentuje vosk palmový – ten je však vhodný spíše do neprůhledných nádob, protože se na jeho povrchu tvoří bílá vlákna a stopy.

Jde se na věc

Prvním krokem je rozehřátí vosku, který se následně lije do připravených formiček. Vosk rozehřejete v menším hrnci vloženém do většího hrnce, kde budete ohřívat vodu. Berte na vědomí, že materiál formy musí vydržet teplotu až 90 °C (teplota horkého vosku) a současně být dostatečně pružný, aby z něj bylo možné ztuhlou svíčku vyjmout. Výše uvedený postup berte jako základ – výroba svíčky může mít neuvěřitelné množství více či méně odlišných postupů. Svíčky můžete libovolně zdobit nebo do nich přidávat esenciální oleje, aby krásně voněly. Všechny potřeby na výrobu korálů, svíček, mýdel a dalších věcí zakoupíte ve specializovaném e-shopu svicky.net.

Publikováno: 05. 09. 2020

Kategorie: Praktické rady

Autor: Adam