Jaké jsou účinky sauny na vaše zdraví?

Saunování zpomaluje stárnutí, posiluje obranyschopnost, dopomáhá k celkové očistě a přispívá ke krásnější pleti – to jsou jen některé z jeho přínosů. Začněte se otužovat a zapomeňte na zbytečný stres – časté návštěvy sauny vás podobné zátěže zbaví. Pobyty v sauně mohou pozitivně ovlivnit fyzickou i psychickou stránku. Perfektně si zde odpočinete, uvolníte celé své tělo a jako vítaný bonus navíc posílíte svou imunitu. Vhodné jsou při dýchacích potížích a také pro diabetiky. Odpustit by si je měli naopak lidé s vysokým krevním tlakem, srdečním onemocněním, závažnými kožními nemocemi, osoby trpící epilepsií a rovněž těhotné ženy.

Kdy sauny vznikly?

Primitivní potírny existovaly už v době kamenné a využívaly je asijské nomádské kmeny dlouho před naším letopočtem. Tehdy se však vůbec nepodobaly saunám, jak je známe dnes. První dohledatelné zmínky o saunách v Evropě pochází z 11. a 12. století. Jednalo se o takzvanou kouřovou saunu, kterou si rychle oblíbili v severských zemích – zejména ve Finsku (odtud název „finská sauna“). Svou dnešní podobu sauny nabyly až mnohem později – teprve začátkem 19. století. V našich končinách jejich popularita vzrostla v poválečném období a od té doby jsou stále vyhledávanější. Jejich pozitivní vliv byl několikrát vědecky prokázán.

Jak vám pomůžou? Zajistí celkovou regeneraci

Celková očista organismu je čas od času nezbytná – saunování celý proces urychlí. Zbavíte se přebytečných toxinů, těžkých kovů a vypotíte ze sebe škodliviny. Pomoci vám může také s neustálým napětím a nervozitou, které by v horším případě mohly vést až k závažnějším chorobám. Velmi často je to právě stres, nezdravý životní styl a nedostatek odpočinku, co stojí u zrodu nemoci. Saunování posílí vaše srdce, zlepší kvalitu vaší pokožky a dovede zmírnit astma. Podle některých výzkumů ovlivňuje i dlouhověkost.

Z jakých druhů saun můžete vybírat?

Nejznámější je pravděpodobně finská sauna – tedy suchá sauna s teplotou kolem 90°, která se původním saunám podobá asi nejvíce. Kvůli vysoké teplotě ale nevyhovuje každému. Další známou saunou je parní lázeň s teplotou do 55°. Je zde velmi vysoká vlhkost – až 100 %. Zlepšuje metabolismus, imunitu a je prospěšná při dýchacích obtížích. Tropické ovzduší napodobuje zase tropická sauna (60–70°), kde vlhkost dosahuje 40 %. Podobá se oběma výše uvedeným možnostem – kombinuje vlastnosti suché finské sauny s parními lázněmi. Pro ty, kteří hůře snášejí vysoké teploty, je rozumnější volbou. Často se setkáte rovněž s infrasaunou, která využívá infračerveného záření, a těší se oblibě hlavně mezi sportovci a specialitami, jako je solná sauna, biosauna nebo tichá sauna s naprostým zákazem mluvení.

Publikováno: 30. 01. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam