Jak se chránit proti sluníčku? Pořiďte si kvalitní kosmetiku dle svého fototypu!

Na horké letní dny se těšíme, ale nesmíme zapomínat na to, že nám mohou ostré sluneční paprsky pořádně zatopit. Vystavování nechráněné kůže má nepříjemné a mnohdy i nebezpečné následky. Kůže se spálí, pokožka rychleji stárne a v krajním případě může dojít k rakovině kůže. Naštěstí je k mání kosmetika, která poskytuje efektivní ochranu. Nenakupujte ji však bezmyšlenkovitě a nahodile – vyberte si přípravky, které jsou určeny pro váš fototyp.

Co je to SPF?

Na „sluneční“ kosmetice najdete zkratku SPF (angl. sun protection factor), která vyjadřuje stupeň ochrany před sluncem. Co ale čísílko znamená? Nehledejte v tom složitosti – číslo označuje dobu, kterou můžete po aplikaci přípravku bez obav strávit na slunci. Např. krém s SPF 20 znamená, že si svou pokožku můžete slunit dvacetkrát. Pokud začínáte rudnout po 10 minutách, budete moct na sluníčku pobýt zhruba 200 minut. V praxi je třeba přihlédnout i k dalším aspektům jako je koupání ve vodě, otírání ručníkem a další činnosti, které mohou působení ochranného faktoru oslavit. Podle odborníků je ideální doba na další aplikaci ochranného přípravku 2 hodiny. 450x300_Opalovaky

Jaký je váš fototyp?

Podstatný vliv na výběr vhodného faktoru má fototyp. Světová populace čítá 6 fototypů, u nás rozeznáváme především tyto 4 nejsvětlejší: Fototyp I – velmi světlé až zrzavé vlasy, modré oči a světlá pokožka (často s množstvím pih). Lidé, jejichž kůže odpovídá tomuto fototypu, jsou vůči slunečním paprskům velmi citliví a jejich pokožka téměř okamžitě zrudne. Na slunci mohou pobývat bez opalovacího přípravku pouze 5 až 10 minut. Ideální ochrana v našich podmínkách by měla mít SPF 25 až 30, při pobytu u moře pak minimálně 50. Fototyp II – blond až plavé vlasy, zelené či modrošedé oči a světlá pleť (broskvový nádech, pihy). Doba, po kterou mohou pobývat na sluníčku bez opalovacího přípravku, je 10 až 20 minut. Pokožka fototypu II. se opaluje do světle karamelového odstínu. Doporučený ochranný faktor pro tuzemsko je 15 až 20, u moře pak SPF až 40. Fototyp III – hnědé vlasy, šedé nebo hnědé oči a tmavší pokožka, která se velmi dobře opaluje (často nerudne a rovnou se opálí dohněda). Doporučená doba pro pobyt na sluníčku bez opalovacího přípravku je 20 až 30 minut. Ochranný faktor pro naši zeměpisnou šířku pak 10 až 15, u moře alespoň 20. Fototyp IV – tmavě hnědé nebo černé vlasy, tmavé oči a olivová pleť. Pokožka lidí, kteří odpovídají fototypu IV, se nikdy nespálí a vždy bez problémů zhnědne. Přesto by neměli zůstávat na slunci nechránění více než 45 minut, aby zbytečně neurychlovali stárnutí kůže. V našich podmínkách stačí nižší SPF faktor 6 až 10, u moře 15 až 20.

Tipy na nejlepší sluneční kosmetiku

Buďte náročná a vyberte si to nejlepší. Mezi absolutní špičku patří produktová řada olejů a mlék Garnier Ambre Solaire, mléka Piz Buin, opalovací krémy značky Bioderma a La Roche Posay. Kvalitní opalovací přípravky vyrábí také Eucerin, L'Oreál a vichy. A kde je kvalitní sluneční kosmetika nejlevnější? Zkuste to třeba na parfums.cz.

Publikováno: 03. 09. 2014

Kategorie: Kosmetika

Autor: Adam

Tagy: co je to spf faktor | fototypy | jak poznat fototyp