Jak na nedoplatky za energie? Přejděte k levnějšímu dodavateli!

Měla jste spadeno na novou luxusní kabelku, ale opět budete muset nákupy odložit kvůli nedoplatku za energie? Překvapilo vás, že i navzdory vysokým zálohám budete muset rozbít prasátko? Nic naplat, protentokrát vám nezbude, než nepříjemnou složenku uhradit, ale napříště by se situace neměla opakovat. Výdaje za energie jsou pro většinu domácností nemalou zátěží a existují jen dva způsoby, jak je výrazně snížit. Můžete se začít omezovat a snížiti spotřebu nebo přejít k jinému dodavateli. Zajímají vás podrobnosti?

Překvapivé srovnání cen energií - liší se v haléřích, ale ročně ušetříte tisíce

Oba výše zmíněné způsoby mají něco do sebe. „Vygooglujte“ si soubor tipů jak snížit spotřebu elektřiny a možná vás překvapí, jak moc elektřinou plýtváte. S plynem, kterým topíte, to je poněkud komplikovanější a budete-li chtít spotřebu omezit, nezbude vám, než snížit tepelné ztráty. Nová plastová okna a zateplení fasády jsou ovšem poměrně drahé záležitosti a než na ně našetříte, ušetřete alespoň zmíněnou změnou dodavatele. Podívejte se na srovnání cen energií a zjistíte, jak se ceny jednotlivých dodavatelů liší. Připadá vám rozdíl v sazebnících zanedbatelný? Z dlouhodobého hlediska se i pár haléřů může vyšplhat na několik tisíc (v případě větších objektů i na několik desítek tisíc) korun. A vzhledem k tomu, že změna dodavatele spočívá v několika jednoduchých krocích a takřka celým procesem vás provede nový dodavatel za ručičku, není důvod výhodnější nabídku nevyužít.

Spočítejte si úsporu na online kalkulačce

Vraťme se však ještě na chvíli k tomu, jak vybrat levnějšího dodavatele. Pro plyn i elektrickou energií platí, že se vyplatí přímé srovnání. Pomůže vám k tomu online aplikace známá jako kalkulačka plynu (elektřiny), která vyhodnotí všechny dostupné nabídky a vypočítá vám přibližnou výši úspory. Pokud vás způsob, jak jednoduše ušetřit několik tisíc korun ročně, zaujal, na nic nečekejte a jděte do toho. Počítejte však s tím, že vás bude se současným dodavatelem svazovat výpovědní lhůta, která trvá několik týdnů. Hned poté ale začnete odebírat energie levněji a budete si moct koupit vysněnou kabelku nebo nový iPhone (tip – zajímá vás, jestli se na něj vztahuje záruka? Koukněte na warranty list).

Publikováno: 15. 03. 2014

Kategorie: Finance

Autor: Adam

Tagy: jak ušetřit za elektřinu | jak ušetřit za plyn | levná elektřina | levný plyn