Domů » Rakovina neznamená konec, záleží, jak se k ní postavíte
Zdraví

Rakovina neznamená konec, záleží, jak se k ní postavíte

Víte, které nemoci se lidé bojí zdaleka nejvíce? Není to Alzheimerova choroba ani demence, ale rakovina. Málokdo však tuší, že se v podstatě ani o nemoc nejedná. Rakovina není civilizační choroba, jak jsme si dlouho mysleli, ale reakce organismu na karcinogenní látky a další faktory, které způsobují bujení rakovinotvorných buněk. Mylné je i tvrzení, že se rakovina hojně vyskytuje až v posledních dekádách – na rakovinu umírali již naši předkové, jen se o ni nevědělo.

Rakovina může potkat každého a to bez ohledu na stáří nebo pohlaví. Některé její formy se sice týkají jen mužské, nebo naopak ženské populace, ale většina projevů se týká obou pohlaví. Rozlišujeme přitom zhoubné a nezhoubné bujení, při čemž léčitelné jsou oba typy nádorů. Podaří-li se nám zhoubný nádor včas podchytit, máme reálnou šanci, že se jej nadobro zbavíme. Ještě předtím, než se dostaneme k léčbě, si však povíme o spouštěcích mechanismech, které mají na vznik rakoviny vliv.

Spouštěcích mechanismů a faktorů, které mohou zapříčinit rakovinotvorné bujení, je skutečně velmi mnoho a ani moderní věda nebyla schopna objasnit zdaleka všechny příčiny. Tak jako tak je rakovina spojována především s působením karcinogenních látek, které přijímáme v potravě, ale také kouřením nebo ze znečištěného okolního prostředí. Spouštěčem může být i neustálý stres či geny.

Rakovině se můžeme do jisté míry bránit zdravým životním stylem a eliminací nepřirozené stravy. Konzumujete-li příliš mnoho smažených pokrmů, uzenin, ale také sladkostí (ano, i cukr je jednou z rakovinotvorných látek), měli byste zvážit, zda se bez nich neobejdete, nebo je alespoň do značné míry omezit. Ale jak jsme zmínili na začátku – rakovina se týká nás všech a ani asketický způsob života není zárukou, že se v nás jednoho dne neprobudí.

A jak se proti již propuknuté rakovině bránit? Prvním krokem by samozřejmě měla být konzultace s lékařem, který vám navrhne nejefektivnější léčbu. Mějte však na paměti, že chemoterapie a medikamenty nepředstavují ultimátní řešení. Mnohem důležitější je pozitivní přístup. Lidská organismus dokáže být velmi silný a často si poradí se zhoubnou formou rakoviny i bez chemoterapie, která imunitu naopak oslabuje. Postavíte-li se k rakovině čelem a nedáte-li ji šanci, máte reálnou šanci, že nad ní vyhrajete. Vaší psychice jistě pomohou i stovky příběhů lidí, kteří již boj s rakovinou vyhráli. Na internetu je jich spousta a některé jsou k neuvěření…

Přidat komentář

Klikni a komentuj

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Moderní bydlení

Milujete trendy v oblasti bydlení? V tom případě si nenechte ujít spoustu zajímavých článků v novém magazínu in-bydlení.cz!

Budeš brzy mámou?

Pak se ti budou hodit rady a tipy, které najdeš v magazínu pro maminky iKočárek.cz.

Kam na dovolenou?

To se dozvíš, když budeš číst Užijemsi.cz - magazín o cestování.

Nepřehlédněte!