Aby byl nákup šperků přes internet bezpečný

Možná jste se osobně setkali s nekalými praktikami e-shopů, kdy vám např. nezaslali objednaný a zaplacený obal na mobilní telefon. Bohužel, občas se podobné případy objeví, a proto bychom se při nakupování přes internet měli chovat obezřetně. Např. u nákupu šperků se dá ověřit bezpečnost nákupu v daném e-shopu poměrně dobře.

Šperk jako dárek i skvělá investice

Pokud darujete zlaté náušnice či jiný šperk z tohoto drahého kovu, zajisté danou obdarovanou velmi potěšíte. A nejen to. Zlato je odedávna žádaným investiční artiklem, a jeho cena si stále drží své přední místo. Věnovat můžete nejen zlatý přívěšek, zlatý prsten s diamanty, náhrdelníky nebo zlaté brože. I zlaté slitky, cihličky, pamětní mince jsou pro uložení peněz dobrou volbou.

Zajímejte se o základní informace o zlatnictví

Při nákupu šperků přes internet vždy sledujte, kde společnost, od níž nakupujete, sídlí. Naše zlatnické firmy smí prodávat zlaté šperky s ryzostí minimálně 14 karátů a vyšší. Při nákupu u firmy z jiné země však musíte počítat s tím, že se řídí zákony své země. Když se ocitnete na úvodní stránce e-shopu, který je řádně registrován k prodeji šperků, najdete na ní značku Puncovního úřadu. Ta vás navede na seznam registrovaných obchodníků. Pro zákazníky musí být tato informace a možnost kontroly vždy transparentní. Společnosti, které jsou v ČR registrovány k obchodování s drahými kovy, podléhají přísné kontrole státního Puncovního úřadu. Při nákupu zlatých šperků je prodejce povinen vystavit fakturu nebo paragon, které slouží zároveň jako doklady o pravosti zboží. Uvedena musí být ryzost šperku, jeho váha, cena a kontakt na prodejce. Takto vystavený doklad je dostačující pro případnou reklamaci. Ověřit kvalitu si můžete i puncovními značkami na špercích. Jedná se o státní punc, punc výrobní a punc ryzostní. Státní punc zaručuje kontrolu a schválení prodeje od kontrolního úřadu.

Dostatek informací a fotografií o šperku

Zboží, které si chcete koupit, by mělo být dokonale popsáno, zvláště, co se týče použitého materiálu, jeho váhy, vnitřní průměru prstenu, délky řetízku v cm a podobně. I původ, barva a tvar brusu drahých kamenů patří k důležitým částem popisu zboží. Často v popisu najdete i povrchové úpravy šperku. U náušnic ale i řetízků by měl být dobře popsán i typ uzávěru. Fotografie by měly dokonale ukazovat vše důležité na šperku.

Když chcete zboží vrátit

Stejně, jako se nám může stát u nákupu oblečení, i u nákupu šperku se nám zboží nakonec nemusí líbit, nebo nám „nesedí“. Ze zákona máte možnost jej vrátit. Obchodní podmínky má pak každá firma jiné, ale podmínky pro vrácení nenošeného a nepoškozeného zboží jsou stejné. Do 14 dnů jej můžete bez udání důvodů vrátit. Toto firmy musí ze zákona dodržovat.

Publikováno: 14. 10. 2021

Kategorie: Móda

Autor: Adam