Proč se neobejdeme bez „slunečního“ vitaminu D?

Lékaři bijí na poplach a upozorňují na nezbytné posilování přirozené obranyschopnosti. Dobře fungující imunitní systém si totiž poradí s většinou nepřátelských mikroorganismů – a v podstatě nám garantuje dlouhověkost. V posledním roce jsme si to ostatně potvrdili. Lidé, kteří o své tělo řádně pečují, jsou v boji s koronavirem ve velké výhodě. Ale jak přirozenou imunitu udržet v perfektní kondici? Jde o komplexní proces, ovšem klíčový je dostatek vitamínů. Mezi ty nejdůležitější patří „déčko“.

K čemu vitamin D využíváme?

O významu vitaminu D pro lidský organismus se již napsalo mnohé, ale protože máme tendenci absorbovat spíše nedůležité informace, raději si hlavní benefity „slunečního“ vitaminu zopakujme. Podílí se na správném vývoji kostí (ano, proto jste jako děti jedli rybí tuk) a mimo jiné zásadně posiluje imunitu.

Populaci trápí deficit

Kde vitamin D3 získáváme? Umíme si ho vyrobit, ale potřebujeme k tomu důležitou ingredienci v podobě UVB záření. Lidé, kteří tráví dostatek času na sluníčku, si nemusí s nedostatkem déčka dělat těžkou hlavu. Ale co ti ostatní? Není tajemstvím, že v posledních desetiletích pobýváme většinu dne v budovách. Někdy nevystrčíme krk dříve než v podvečer, a o průběžném doplňování vitaminu D tak nemůže být řeč. Podle studie zpracované institutem Roberta Kocha trpí nedostatkem vitaminu D zhruba 60 % německé populace. U nás nebude situace o moc lepší, máme podobný životní styl jako naši západní sousedé.

Když to nejde přirozeně

Vitamin D potřebujeme, o tom nemůže být pochyb. Bez něj může dojít k rozvoji chronických onemocnění včetně rakoviny a výraznému oslabení imunity. Navíc se nezřídka dostavují deprese a úzkosti; i proto je vhodné hladinu déčka průběžně doplňovat. Vitamin D je možné získat z některých potravin – především z rybího masa, vajec a mléka. Jedná se však o poměrně malé množství, a tak není od věci konzumovat vit D3 ve formě doplňku stravy. Kvalitní produkty bez GMO, umělých barviv, přidaného cukru a stabilizátorů najdete na woldoshop.cz.

Publikováno: 24. 07. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam