Poznejte šperky z bílého zlata a zamilujete si je

Zlaté šperky jsou dlouhodobou stálicí a nejprodávanějším kovem zlatníků po celém světě. Popularita a oblíbenost je dána tradicí a rovněž i charakteristickými vlastnostmi. Šperky z bílého zlata jsou oblíbené především mezi klienty hledající nekompromisní kvalitu, za kterou jsou ochotni trochu připlatit. Bílé zlato má v porovnání s klasickým žlutým zlatem naprosto shodné vlastnosti, jen na vyšších hodnotách do kvality.

Opravdu se jedná o bílé zlato? Nenaletěl jsem?

Lidé se velmi snadno nadchnou a jsou schopni investovat do nákupu drahých kovů bez postranních obav a prověření, zda se skutečně jedná o bílé zlato. Při nákupu dbejte zvýšené opatrnosti. V tomto článku si ukážeme několik rad, jak si pravost bílého zlata ověřit bez jakéhokoliv speciálního výcviku. Při odhadování kvalit vámi vybraného šperku vám pomohou karáty. S vyšší hodnotou se ve šperku objevuje i větší zastoupení zlatých příměsí a tím stoupá hodnota. Zákazník si ryzost zlata může ověřit přes punc, který je do šperků vyražen přímo za dohledu státního úřadu. Ryzost označuje skutečný podíl ryzího zlata v poměru k dalším kovům ve špercích obsažených. Kvalita zlata a úroveň ryzosti se udává v karátech. Pod označením 585/1000 se tak ukrývá informace, že z jednoho tisíce dílků jich je 585 zlato. Veškeré šperky, které jsou vyrobená na území České republiky mají povinnost být označkovány minimálně 2 značkami.
  • První je výrobní značka - bývají to 2 až 3 písmena. Ta je pak zaregistrovaná pod Puncovním úřadem a výrobce dohledatelný.
  • Druhá je český státní punc - specifický obrazec s číslem, odlišuje se podle typu kovu a ryzosti. Ryzostní značka obsahuje 3 čísla a označuje číselně poměr ryzího kovu ve slitině.

A jak si tedy šperk vybrat?

Mezi nejoblíbenější typy šperků patří náušnice. Bílé zlato volí spíše modernější a mladší ženy, ty starší zůstávají věrné tradičnímu žlutému zlatu. Ženy své náušnice ve své podstatě nesundavají, proto je bílé zlato tou nejlepší variantou. Další šperk, který je vhodný ke každodennímu nošení je řetízek z bílého zlata. Vytváří skvělou kombinaci s dalším šperkem a tím je náramek z bílého zlata. V této oblasti mohou vybírat jak dámy, tak i pánové. Pánské řetízky se však vyrábějí v masivnějším provedení. Zásnubní a snubní prsteny z bílého zlata se stávají oblíbené nejen pro svůj vzhled, ale i odolnost. V neposlední řadě se na trhu objevují i dětské náušnice z bílého zlata, které vaší holčičce vydrží po dlouhé roky bez jakýchkoliv změn.

Publikováno: 15. 11. 2020

Kategorie: Móda

Autor: Adam