Pro prvňáčka aktovku, pro staršího žáka batoh. Ale podle čeho vybírat?

První třída je velká věc. Dítko opouští školku a musí se přizpůsobit novému prostředí. Z kloučků se stávají kluci a z holčiček malé slečny. A je jen na vás, jestli jim významný životní krok maximálně usnadníte – respektive v rámci možností, protože některé překážky by děti přeci jen měly překonávat samy. Ale co se týče aktovky, zaslouží si tu nejlepší. Důvodů je víc než dost a my vám je prozradíme.

Proč je pro prvňáčky lepší aktovka a jaká by měla být?

Pořídíte-li svému dítěti do první třídy vhodně zvolený batoh, samozřejmě se nic nestane. Přesto je aktovka z určitých důvodů vhodnější. V prvé řadě proto, že se její klopa snadno otevírá a nehrozí, že roztěkaný prvňáček ve spěchu zatrhne zip. Kromě toho je uvnitř přehlednější – disponuje několika přihrádkami a dítko se mnohem rychleji zorientuje (nemusí kvůli maličkosti vyndat většin obsahu). Ideální aktovka vypadá následovně:
  • má polstrovanou a ergonomicky tvarovanou zadní část,
  • popruhy jsou široké min. 4 cm a netlačí,
  • konstrukce je pevná a vydrží po několik let.
Mějte na paměti, že školní aktovka pro prvňáčka nesmí být těžká. Zároveň je žádoucí, aby měla dostatek reflexních prvků (protože bezpečnost na prvním místě!), pevné dno a praktické doplňky – například penál, sáček na přezůvky či krabici na svačinu. A rozhodně není od věci, když zvolíte model z nepromokavého materiálu, anebo alespoň aktovku, ze které se nestane akvárium po první minutě deště.

Starším žákům vyhovuje batoh

Jakmile dítko povyroste, aktovku nahradí školní batoh pro 2. stupeň, případně vhodně zvolený studentský batoh. V podstatě se liší pouze z hlediska designu, zbylá kritéria by měla být stejná: zádová podpora a anatomicky tvarované ramenní popruhy.

Které značce dát šanci?

Kvalitní školní batohy sice stojí o něco více než laciné kousky z tržnice, ale na druhou stranu vám vítr v peněžence neudělají, protože vydrží podstatně déle. Dobrou volbou je česká značky Stil – snoubí povedené designové zpracování s nízkou hmotností, prakticky členěným vnitřním prostorem a perfektními ergonomickými vlastnostmi. Aktuální kolekce najdete na stil.cz.

Publikováno: 06. 12. 2018

Kategorie: Děti

Autor: Adam

Tagy: jakou aktovku pro prvňáčka | jaký školní batoh