Domů » Jak si udržet psychické zdraví aneb Uklízet musíte i v hlavě
Zdraví

Jak si udržet psychické zdraví aneb Uklízet musíte i v hlavě

Pravidelný úklid domácnosti je běžná záležitost, i když je pro většinu populace nepříjemnou povinností. Kdybychom neuklízeli, cítili bychom se doma špatně. Podobně to funguje i s hlavou. Také v ní je třeba udržovat pořádek.

Tíživé myšlenky jsou překážka pro šťastný a úspěšný život

Každý den nás něco naštve, zklame nebo rozesmutní. Je v pořádku emoce v daný moment přirozeně ventilovat – určitě nepotlačujte a nevytěsňujte. Potom by se měly všechny tíživé myšlenky dostat z hlavy ven. Když se hromadí, brání v optimismu. S hlavou plnou špatných myšlenek nemáme dost odvahy zkoušet nepoznané věci, nejsme otevření příležitostem, chybí chuť pouštět se do výzev. S takovou to nejde nikam dotáhnout – jedině k horšímu psychickému stavu a k depresím.

Jak uklidit v hlavě snadno a rychle?

Metod, jak si setřídit myšlenky a zbavit se chaosu v hlavě, je celá řada. Díky nim lze dosáhnout psychické pohody a kvalitnějšího života. Zde jsou jen některé z nich:

 • Pobyt v přírodě
  Navykněte si chodit pravidelně na procházky. Ideální je procházet se sólo (nebo v doprovodu psa), lépe si utřídíte myšlenky.
 • Sport
  Sport je lék na duši, neboť se při něm vyplavují hormony štěstí. Pravidelné sportování navíc mění postavu k lepšímu, což zvyšuje sebevědomí.
 • Sepište vše, co vás trápí
  Kdykoli se cítíte špatně, svěřte se papíru. Nakonec jej můžete rituálně spálit.
 • Každý den něco pochvalte
  Pokuste se každý večer najít na uplynulém dni něco pozitivního. A to i přesto, že zrovna nebyl vydařený.
 • Myslete pozitivně
  Myslet pozitivně sice nejde na příkaz, přesto lze vědomě na všem hledat pozitiva. Co kdybyste si třeba říkala „už jenom třikrát a bude víkend“ místo „teprve je středa, ach jo“?
 • Naučte se „nicnedělat“
  Hlava občas potřebuje úplně vypnout. Uvařte si čaj nebo kávu, udělejte si pohodlí a čtěte knížku nebo třeba poslouchejte hudbu. Snažte se nemyslet na povinnosti.

Nestyďte se oslovit odborníka

Pokud je však vaše situace složitější, trápíte se už delší dobu a výše uvedené tipy zabírají jen málo nebo dočasně, zkuste se obrátit na psychologa. S překonáním prožitého traumatu vám může pomoct specialista. Dobrou volbu je Kamila Prokešová – psycholog Praha 5, která se zabývá zvládáním životních změn, řešením konfliktů v zaměstnání i partnerské vztahu.

Zkušený Praha 5 psycholog vám pomůže překonat i tak náročné období, jako je smrt blízké osoby, jakožto i následky fyzického či psychického týrání a sexuálního zneužití.

Přidat komentář

Klikni a komentuj

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Moderní bydlení

Milujete trendy v oblasti bydlení? V tom případě si nenechte ujít spoustu zajímavých článků v novém magazínu in-bydlení.cz!

Budeš brzy mámou?

Pak se ti budou hodit rady a tipy, které najdeš v magazínu pro maminky iKočárek.cz.

Kam na dovolenou?

To se dozvíš, když budeš číst Užijemsi.cz - magazín o cestování.

Nepřehlédněte!