Jak si udržet psychické zdraví aneb Uklízet musíte i v hlavě

Pravidelný úklid domácnosti je běžná záležitost, i když je pro většinu populace nepříjemnou povinností. Kdybychom neuklízeli, cítili bychom se doma špatně. Podobně to funguje i s hlavou. Také v ní je třeba udržovat pořádek.

Tíživé myšlenky jsou překážka pro šťastný a úspěšný život

Každý den nás něco naštve, zklame nebo rozesmutní. Je v pořádku emoce v daný moment přirozeně ventilovat - určitě nepotlačujte a nevytěsňujte. Potom by se měly všechny tíživé myšlenky dostat z hlavy ven. Když se hromadí, brání v optimismu. S hlavou plnou špatných myšlenek nemáme dost odvahy zkoušet nepoznané věci, nejsme otevření příležitostem, chybí chuť pouštět se do výzev. S takovou to nejde nikam dotáhnout – jedině k horšímu psychickému stavu a k depresím.

Jak uklidit v hlavě snadno a rychle?

Metod, jak si setřídit myšlenky a zbavit se chaosu v hlavě, je celá řada. Díky nim lze dosáhnout psychické pohody a kvalitnějšího života. Zde jsou jen některé z nich:
  • Pobyt v přírodě Navykněte si chodit pravidelně na procházky. Ideální je procházet se sólo (nebo v doprovodu psa), lépe si utřídíte myšlenky.
  • Sport Sport je lék na duši, neboť se při něm vyplavují hormony štěstí. Pravidelné sportování navíc mění postavu k lepšímu, což zvyšuje sebevědomí.
  • Sepište vše, co vás trápí Kdykoli se cítíte špatně, svěřte se papíru. Nakonec jej můžete rituálně spálit.
  • Každý den něco pochvalte Pokuste se každý večer najít na uplynulém dni něco pozitivního. A to i přesto, že zrovna nebyl vydařený.
  • Myslete pozitivně Myslet pozitivně sice nejde na příkaz, přesto lze vědomě na všem hledat pozitiva. Co kdybyste si třeba říkala „už jenom třikrát a bude víkend“ místo „teprve je středa, ach jo“?
  • Naučte se „nicnedělat“ Hlava občas potřebuje úplně vypnout. Uvařte si čaj nebo kávu, udělejte si pohodlí a čtěte knížku nebo třeba poslouchejte hudbu. Snažte se nemyslet na povinnosti.

Nestyďte se oslovit odborníka

Pokud je však vaše situace složitější, trápíte se už delší dobu a výše uvedené tipy zabírají jen málo nebo dočasně, zkuste se obrátit na psychologa. S překonáním prožitého traumatu vám může pomoct specialista. Dobrou volbu je Kamila Prokešová - psycholog Praha 5, která se zabývá zvládáním životních změn, řešením konfliktů v zaměstnání i partnerské vztahu. Zkušený Praha 5 psycholog vám pomůže překonat i tak náročné období, jako je smrt blízké osoby, jakožto i následky fyzického či psychického týrání a sexuálního zneužití.

Publikováno: 25. 09. 2019

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam