Trendy rekonstrukce bytu. Jak na ni?

Pokud patříte mezi ty, kteří neustále uvažují nad tím, jakým způsobem si zkrášlit domácnost, nebo sníte o úplně novém stylu či máte jednoduše chuť na něco nového a rádi se obklopujete krásnými předměty, tak je tento článek právě pro vás. Pokud máte přesnou představu a konkrétní styl, který se vám líbí, budete to mít o hodně jednodušší, než kdybyste měli jen nepřesnou představu a převládala by u vás nerozhodnost, ale nezoufejte. V prvním kroku, pokud ještě nejste úplně rozhodnuti pro nový styl nebo konkrétní změny, které byste chtěli zrealizovat, se začněte inspirovat. Sedněte si k počítači nebo tabletu, otevřete časopis o bydlení a hledejte. Hledejte a odkládejte všechno, co se vám líbí. Obrázky si dávejte na jedno místo a porovnávejte je, zkoušejte, jestli se k sobě jednotlivé styly hodí, a pomalu přijdete na to, co je pro vás to pravé.

Najděte si styl, který vás charakterizuje. Nebo jich je více?

Možná se vám ze začátku bude zdát, že se vám líbí různé styly, které ale dohromady nebudou vypadat dobře. Pokud je to váš případ, nevěšte hlavu a začněte se zajímat o eklektický styl bydlení. Budete příjemně překvapeni, jako se z více různých kousků dá jednoduše poskládat neuvěřitelně stylový interiér. Po výběru stylu můžete začít s rekonstrukcí. Je jen na vás, jak moc chcete jít do hloubky a jestli budete měnit všechno od podlah až po barvy stěn nebo interiérové dveře, ale možností je nesčetně. Stylů, do nichž je možné ladit interiér, je nespočet a všechny mají svá specifika, ať už jsou to barvy, nebo barevná strohost, odstíny a materiály podlah, osvětlení, využití textilií v interiérech, konkrétně typy nábytku a tisíce různých doplňků. O každém z konkrétních stylů si můžete najít spoustu literatury a ze začátku toho bude hodně, ale určitě to zvládnete.

Podlaha je duší každého interiéru

Začněte od podlahy a stěn. Dřevěné podlahy evokují vzdušnost, pocit pohodlí a spojení s přírodou. V současnosti najdete i mnoho parket, které nejsou vyrobené ze dřeva, ale dokážou dřevo krásně imitovat. Rozdíl je zejména v péči o takové parkety. U dřevěných parket musíte počítat se škrábanci, opatrným zacházením a jemným mytím a případným přeleštěním podlahy za několik let. Je to náročnější než obyčejné umytí laminátových parket, ale stojí to za to. Dřevo je dřevo a ten pocit bosé nohy na tradiční dřevěné podlaze nenahradí nic. Pokud jste fanoušky praktičtějších řešení, uvažujte nad dlaždicemi. Opět je jejich nesčetně a opět platí, že přírodní kamenné, žulové a mramorové podlahy jsou estetičtější, ale pokud nemáte podlahové topení, budou všechny chladné během celého roku. Určitě však neplatí, že není možné najít pěkné klasické terakotové dlaždice. Jsou jich tisíce a ty nejkrásnější a nejkvalitnější jsou vícenásobně dražší než jakýkoliv mramor.

Jak na stěny? V kreativitě se meze nekladou...

U stěn už neplatí žádná pravidla. Malujte tak, jak se vám to líbí, jen nebuďte překvapeni, pokud vám nábytek nebo doplňky nevyniknou u příliš barevných stěn nebo pokud budete mít místnosti tmavší či budou působit méně vzdušně. U větších místností můžete být odvážnější, ale při menších se doporučuje střídmost.

Doplňky NESMÍ chybět

V případě doplňků to nikdy nepřehánějte, pouze pokud vaším cílem není vlastní galerie. Je mnoho nádherných doplňků, ale musíte se rozhodnout jen pro pár nejlepších kousků, které budou moci vyniknout, v opačném případě zapadnou mezi množstvím ostatních předmětů. To samé platí i pro textilie. Vždy myslete na kontrast. Pokud se budete snažit všechno sladit do jednoho odstínu, budete potřebovat aspoň jemné rozdíly v odstínech a pár intenzivně kontrastních prvků, které interiér oživí. Pokud se však rozhodnete pro kontrast, nekombinujte příliš mnoho barev, aby výsledný efekt nepůsobil příliš matoucím a chaotickým dojmem. Při výběru vhodných kombinací barev využívejte kolečko barev, které je velmi dobrým pomocníkem při vybírání vhodných barev. Pokud vás zajímá, jak to funguje, přečtěte si více o teorii barev. Všechno ostatní vám už půjde určitě od ruky a kdyby náhodou ne, myslete na to, že na všechno existují odborníci. Tento příspěvek vznikl za podpory firmy MEDCOM, odborníků na zařízení prodejen.

Publikováno: 29. 05. 2014

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam

Tagy: jak na rekonstrukci | rekonstrukce inspirace | trendy rekonstrukce