Jak na rekonstrukci kuchyně, aby výsledek stál za to?

Rekonstrukce kuchyně je významný krok, a proto byste neměla nic uspěchat. Na druhou stranu však zbytečně nečekejte, protože by se mohlo stát, že přestavbu odložíte „na neurčito“. Nakonec byste mohla dopadnout tak, že o nové kuchyni budete jen mluvit a toužit po ní, ale nedočkáte se jí. Přitom jde o místnost, která má zásadní vliv na chod domácnosti. Chcete-li přestavbu zvládnout levou zadní, bez zbytečných přešlapů, řiďte se následujícími tipy.

Vše důkladně promyslete

Pustit se do rekonstrukce kuchyně po hlavě není dobrý nápad. Přeci jen jde o poměrně vysokou investici. Alfou a omegou je propracovaný plán, kterého se budete držet. Předejdete tak rizikům v podobě zmatků a výrazně vyšších výdajů, než s jakými jste původně počítala. Dobře zorgranizovaná rekonstrukce má hladký průběh a není důvod se jí bát. V praxi to znamená následující:
  • Zjistěte si, zda jsou vybrané stavební materiály dostupné. Jinak by se mohlo stát, že se rekonstrukce zdrží kvůli čekání, až prodejce zboží naskladní.
  • Je-li to ve vašem případě nutné, obraťte se před zahájením rekonstrukce na správce objektu a vše s ním konzultujte.
  • Budete-li bourat příčky, nezapomeňte se poradit se statikem.
  • Rekonstrukce družstevního bytu může začít až po odsouhlasení družstvem.
K důležitým aspektům rekonstrukce patří také dobré načasování. Úpravy by měly probíhat v době, kdy budete mít dostatek času. Jako ideální doba se jeví letní prázdniny – vy si vezmete dovolenou, děti pošlete na tábor nebo k babičce a budete se moct plně soustředit.

Buďte realistka

Je naprosto přirozené, že máte o budoucí podobě kuchyně určité představy. Ty se však mohou lišit od možností a omezení daného prostoru. Měla byste mít na paměti, že v případě kuchyně není nikdy nejdůležitější vzhled, ale praktická stránka. Pokud si nevíte rady, nevadí. Na internetu je spousta inspirativních fotogalerií. Stačí se porozhlédnout na tematických webech a brzy vám bude jasné, jak by měla vypadat vaše nová kuchyňská linka.

Naplánujte si rozpočet

Rekonstrukce kuchyně je pro většinu lidí z finančního hlediska zásadním rozhodnutím. Bylo by velkou chybou, kdybyste podcenila skutečné výdaje – dobře si proto spočítejte, kolik vás bude přestavba stát. Dojdete-li k závěru, že vám to vyjde „tak tak“, raději rekonstrukci o pár měsíců odložte. Vyhnete se tak nuceným kompromisům v podobě pořízení levnějších materiálů. Zároveň počítejte s určitou rezervou, neboť ve finále vždy rekonstrukce stojí o něco více, než jaký byl původní odhad. Samozřejmě můžete rekonstrukci financovat výhodnou hypotékou. Zda však zatížíte domácí rozpočet pravidelnými splátkami, je čistě na vašich finančních možnostech.

Rekonstrukce vlastními silami není vždy dobrý nápad

Ušetřit se dá různě, nejvíce však tím, že některé úpravy provedete svépomocí. Ale skutečně na to stačíte? Ačkoliv máte šikovného partnera či známého, bez předchozích zkušeností se pravděpodobně k vámi očekávanému výsledku ani nepřiblíží. Ve finále se rekonstrukce prodraží, protože budete muset zaplatit odborníky, aby napravili škody.

Vyberte si vhodné materiály

Úspora na stavebním materiálu je velkou (a bohužel častou) chybou, které se musíte za každou cenu vyhnout. Kvalitní materiály zajistí, že kuchyně vydrží po mnoho let v původním stavu. Nemůžete-li si kvalitnější stavební materiál dovolit, počkejte si na období sezónních výprodejů a množstevních slev. Je velká šance, že seženete špičkové zboží za rozumnou cenu.

Kontaktujte renomované kuchyňské studio

Najít spolehlivé a zručné řemeslníky či výrobce kuchyní není snadné. Chcete-li být se svou novou kuchyní stoprocentně spokojená, vybírejte na základě referencí a nikoliv reklamy. Solidní firma má reference na svých webových stránkách.

Publikováno: 14. 01. 2018

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam

Tagy: jak na rekonstrukci kuchyně | tipy rekonstrukce kuchyně