Investování do zlata: Ochrání vás před inflací?

Inflace v Česku letos dramaticky roste. Podle Českého statistického úřadu vzrostla cena zboží a služeb v září meziročně o 18 procent. Tato skoková inflace způsobuje obavy mnoha lidí ohledně zachování hodnoty svých úspor a investic. Jednou z alternativ, kterou zvažují, je investování do zlata. Ale stojí to za to? Cena jedné unce zlata v korunách za stejné období ovšem poklesla o 8,6 procenta. To může přinést otázku: Ochrání vás zlato před inflací? Na první pohled se to nezdá být příliš slibnou investicí. Abychom to lépe pochopili, je třeba prozkoumat výhody a nevýhody investice do zlata.

Výhody investice do zlata

Investice do zlata má několik klíčových výhod. Jednou z nich je jeho historická stabilita jako uchovatel hodnoty. Zlato má bohatou historii jako forma bohatství a platidlo. I když jeho cena může kolísat v krátkodobém horizontu, na dlouhodobém horizontu se ukázalo jako spolehlivá investice. Další výhodou zlata je jeho schopnost fungovat jako hedgingový nástroj proti inflaci. V období, kdy cenová hladina roste a měnová hodnota klesá, může zlato zachovat nebo dokonce zvýšit svou hodnotu. To může pomoci ochránit vaše úspory před devalvací měny.

Nevýhody investice do zlata

Na druhou stranu existují také nevýhody spojené s investicí do zlata. Jednou z nich je vysoká volatilita ceny zlata. I když může dlouhodobě růst, v krátkodobém horizontu může dojít k prudkým cenovým výkyvům. Například letos cena zlata výrazně vzrostla poté, co došlo k napadení Ukrajiny Ruskem, ale od poloviny dubna setrvale klesá. Dalším aspektem je nemožnost generovat pravidelný příjem z investice do fyzického zlata. Pokud hledáte investice s pevným výnosem, může být investice do zlata pro vás méně vhodná.

Alternativní investice do zlata

Pro ty, kteří se chtějí podílet na vývoji ceny zlata, ale nechtějí držet fyzické zlato, existují alternativní možnosti. Jednou z nich jsou burzovně obchodované fondy (ETF či ETC), které umožňují investovat do zlata prostřednictvím nákupu podílu ve fondu. Správci těchto fondů mohou držet zlato fyzicky nebo se podílet na jeho cenovém vývoji pomocí finančních derivátů. Kromě toho mohou klasické podílové fondy také zahrnovat investice do zlata, často v podobě nízkonákladových ETF. Před investicí do fondu však pečlivě zvažte, co přesně obsahuje jeho portfolio a zda odpovídá vašim investičním cílům.

Jak se rozhodnout?

Investice do zlata může být jednou z možností, jak ochránit své úspory před inflací a diverzifikovat své investiční portfolio. Nicméně, je třeba brát v úvahu její volatilitu a možnost absence pravidelného příjmu. Je také důležité pamatovat na diverzifikaci investic a neukládat veškeré úspory do jedné formy aktiva. Vyzkoušet můžete například platformu Bondster, která umožňuje investování s minimálním rizikem. V moderním investičním portfoliu by měly existovat různé investiční nástroje, včetně akcií, podílových fondů, ETF, státních nebo firemních dluhopisů a dalších alternativních investic. Pokud hledáte pevný roční výnos, můžete také zvážit investice do zajištěných úvěrů od prověřených poskytovatelů prostřednictvím platformy jako Bondster. Důležité je najít vyvážený přístup k investování, který odpovídá vašim cílům a toleranci k riziku.

Publikováno: 27. 09. 2023

Kategorie: Finance

Autor: Adam