Inkontinence? Posilujte svaly pánevního dna a vyzrajete na ni

Jsou záležitosti, o kterých se nemluví vůbec snadno, a to ani v úzkém rodinném kruhu. Pokud jste však ztratila kontrolu nad močením a trápí vás časté úniky moči, neměla byste schovávat hlavu do písku. Plenkové kalhotky představují jen dočasné řešení – budete-li praktikovat cviky pro posílení pánevního dna, brzy se dostaví nečekané výsledky. Pokud jste o pánevním dně nikdy dříve neslyšela, nejste sama. Pro spoustu lidí, a to především pro mužskou část populace, jde o velkou neznámou. Nicméně i v této části těla jsou důležité svaly, jejichž správná funkčnost je nezbytná pro kvalitní život. Pro muže i ženy jsou cviky na posílení pánevního dna důležité z následujících důvodů: podporují orgány pánve, slouží jako prevence před úniky moči, zlepšují sexuální prožitek, mohou být prevencí před bolestmi zad, napomáhají správnému držení těla a v neposlední řadě napomáhají při řešení nefunkčních břišních svalů. Co se týče konkrétních přínosů pro muže, cvičením lze posílit prostatu a eliminovat problémy s erekcí. Ženy mohou díky vhodně zvoleným cvikům dosáhnout správné polohy dělohy a po porodu předejít inkontinenci. A jako bonus se formuje zadeček.

Techniky, které skutečně fungují

Jak efektivně posilovat pánevní dno? Nabízí se množství technik. Zřejmě nejznámější jsou Kegelovy cviky, které v roce 1948 vytvořil americký gynekolog Arnold Kegel. Populární jsou také techniky Pelvicore, jejichž autorkou je norská profesorka fyzioterapie Kari Bø. Příznivci posilování mohou praktikovat také cvik „pohárový dřep“ pomocí kettlebellu. Klíčová je lokalizace svalů pánevního dna. Jinými slovy – musíte rozpoznat, zda cvičíte se správnými svaly. Dosáhnete toho tak, že:
  • stáhněte svaly tak, jako byste se chtěla zadržet moč,
  • nemělo by dojít ke stažení jiných svalů (např. stehenních, sedacích, zádových či břišních).
Stejně jako v případě jiných cviků, také při posilování pánevního dna hraje klíčovou roli technika správného dýchání. Rozhodně nezadržujte dech a cviky provádějte poté, co si vyprázdníte močový měchýř.

Technika Pelvicore

Nejen posílení svalů, ale také získání lepší stability, a tedy i zdravější držení těla – k tomu slouží technika Pelvicore. Hlavním přínosem cviků je ovšem prevence před oslabením močového měchýře či léčba stresové inkontinence. Některé cviky jsou téměř identické s Kegelovými cviky. V rámci cvičení Pelvicore se posiluje močový měchýř, což v konečném důsledku vede k prevenci před nepříjemnými situacemi nekontrolovaného úniku moči. Ženy, které již inkontinencí moči trpí, by přesto měly po určitou dobu používat pomůcky (inkontinenční vložky, plenkové kalhotky...). Velkou výhodou cviků na posílení pánevního dna je fakt, že „nejsou vidět“ - můžete je cvičit kdykoliv a kdekoliv.

Publikováno: 10. 01. 2019

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam

Tagy: cviky na posílení pánevního dna | kegelovy cviky | technika pelvicore