Rekuperací proti koronaviru

Epidemie koronaviru nepolevuje. Odborníci i novináři se přou, jestli pokračuje druhá vlna nebo dokonce už začíná třetí a efektivní „zbraň“, která by s virem jednou pro vždy zatočila, je zatím stále v nedohlednu. Výhledově by nám mohlo pomoci očkování, jak moc ale bude účinné, nikdo doopravdy neví. Jedinou radou, jak se viru bránit, je nosit roušky a v interiérech intenzivně větrat. Ačkoliv může člověk otevřít okno do průvanu a docílit tak částečné obměny vzduchu, v mrazu, větru nebo dešti, což jsou typické zimní podmínky, to vydrží maximálně v řádu minut. To je vzhledem k aktivitě virů zoufale málo. A v podstatě tak problémy nijak neřeší.

Tajemství úspěchu: decentrální větrání

Zásadně pomoci umí rekuperační jednotky. Přední vědci i světová zdravotnická organizace (WHO) totiž poukazují na to, že SARS CoV-2 lze přenášet nejen kapénkovou infekcí, ale také vzdušnými částicemi, takzvaným Aerosolem. Laicky řečeno, šíří se i znečištěným vzduchem. Mít tak v interiérech „čisto“, je základní devízou úspěchu. Decentrální větrací přístroje účinně pomáhají snižovat koncentraci virů ve vnitřních prostorech. Optimální větrání podporují moderní větrací přístroje se zpětným ziskem tepla. Tyto přístroje přivádějí čerstvý vzduch přímo z venku a zároveň odvádějí znečištěný vzduch z vnitřních prostorů. Decentrální větrací systémy jsou osazovány do obvodových zdí. Skládají se zpravidla z regeneračního tělesa převážně z keramiky a z reverzních ventilátorů. Jsou ovládány pomocí centrálního regulátoru. https://www.youtube.com/watch?v=kll16Hk-ZFg

Efektivní výkon

Větrací přístroje iV-Office a iV14-MaxAir se zpětným ziskem tepla od známé značky inVENTer umožňují pracovat v režimu odtahu s průtokem objemu vzduchu až 90 m³/h. Větrací přístroj iV-Office dosahuje zpětného zisku tepla až 88 %. Díky nízké spotřebě elektrické energie maximálně do 5 W je zařazen do energetické třídy A+/A. Decentrální velkokapacitní větrací přístroj lze nainstalovat rychle a jednoduše jak do novostaveb, tak do stávajících budov například v rámci sanace, kde bude bez problémů pracovat i při velmi nízkých teplotách do -20°C. Může tak optimálně ochránit i vás. Jedna větrací jednotka například typu iV-Smart+ zvládne vyvětrat 20 m2 (50 m3) obytné plochy. Větrací systém lze umístit do bytů, rodinných domů, kanceláří, hotelových pokojů, učeben, menších školek, domovů pro seniory, ordinací nebo penzionů. Instalace je velice jednoduchá, a proto ji může provést jakákoliv stavební firma, či zručnější soukromá osoba ve spolupráci s kvalifikovaným elektrikářem. Různé typy větracího systému inVENTer jsou zařazeny ve státním dotačním programu NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM, lze tedy na ně čerpat dotace.

Publikováno: 25. 12. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam