Domů » Potřebujete overlock, nebo coverlock?
Praktické rady

Potřebujete overlock, nebo coverlock?

Měla byste si pořídit overlock, nebo coverlock? Pokud se v sortimentu šicích strojů příliš nevyznáte, pravděpodobně budete při výběru tápat. Nabízí se otázka, jestli vám nebude stačit overlockový steh na klasickém šicím stroji. A co je to vlastně ten coverlock?

Co na tom, že se vám pojmy jako overlock a coverlock pletou. Pokud nepatříte do skupiny švadlen a krejčových, nemáte se za co stydět.

V posledních letech se dostávají do centra pozornosti úpletové textilie. K jejich výhodám patří komfort a fakt, že příjemně přilnou, hřejí a sají, Některé dokonce „dýchají“ a navozují tak ještě příjemnější pocity při nošení. Stačí se porozhlédnout ve vaší šatní skříni. Pravděpodobně tam najdete spoustu prádla, nátělníků, triček, tepláků, košilí, roláků a dalších kousků z úpletového materiálu. V momentě, kdy musíte něco zkrátit, přijde vhod šicí stroj. Tím spíš, chcete-li si ušít něco zbrusu nového. Stylový model odpovídající vašemu vkusu.

Jenomže ani šicí stroj s overlockovými stehy vám vždy 100% nepomůže. Umožní vám šití a zakončování okrajů u všech tkaných a méně pružných pletenin, nicméně u pružnějších materiálů a pletenin, u kterých utíkají očka, musíte zajistit pružný steh. Čímž se dostáváme k overlockům a coverlockům.

Overlock a coverlock není jedno a totéž. Stejně tak je rozdíl mezi overlockem a šicím strojem s overlockovým stehem. Zařízení, které bezpečně zvládá všechny funkce, bohužel na trhu není, protože ho není možné vyrobit. Jednotlivé typy šití jsou technologicky velmi odlišné a vyžadují samostatný stroj.

Šicí stroj má jednu jehlu a dvě nitě. Používá se k sešíván obšívání a k dekorativním stehům.

Overlock disponuje dvěma jehlami, 3 až 5 nitěmi a nožem pro ořezání přebytečného materiálu po obnitkování. Používá se na bezpečné obnitkování, které je vidět pouze uvnitř. Zručnější uživatel „vypasuje“ i ručně pletený svetr, který vyšel z módy.

Suma sumárum, overlockový steh z šicího stroje nedosahuje kvality stehu z overlocku. Overlock zase neumí rovný šev jako šicí stroj. Šicímu stroji navíc hraje do karet fakt, že svým overlockovým stehem stačí na většinu materiálů. Některé modely dokonce zvládají i ořez materiálu.

Co se týče coverlocku, umí materiál ohnout, přešít 2 rovnými stehy a z rubu spojit smyčkami. Tento specifický steh se používá k zakončení tepláků, triček kolem pasu, ale také na dekoraci ostatních švů na mikinách, tričkách a dalším oblečení.

Jak z toho ven? Nechcete-li si pořizovat tři samostatné stroje, můžete zvolit kombinaci overlocku a coverlocku. Počítejte však s tím, že změna funkce obvykle vyžaduje výměnu stehové desky, patky, přenastavení jehel a další úkony.

Chcete-li se o šicích strojích dozvědět více, zeptejte se odborníků ze společnosti Strima. Největší český prodejce nabízí špičkové šicí stroje, overlocky a coverlocky a zajišťuje kompletní servis od A do Z. Další informace najdete na www.sicistroje-shop.cz.

Přidat komentář

Klikni a komentuj

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Moderní bydlení

Milujete trendy v oblasti bydlení? V tom případě si nenechte ujít spoustu zajímavých článků v novém magazínu in-bydlení.cz!

Budeš brzy mámou?

Pak se ti budou hodit rady a tipy, které najdeš v magazínu pro maminky iKočárek.cz.

Kam na dovolenou?

To se dozvíš, když budeš číst Užijemsi.cz - magazín o cestování.

Nepřehlédněte!