Miminko nechce usnout a vy nevíte, co s tím? Přečtěte si, jak nepříjemnou situaci vyřešit bez úhony

Vysněná maminkovská role má bohužel i stinné stránky. Třeba když po náročném dni nedokážete uspat miminko. Ačkoliv děláte vše jako obvykle, novorozenec ne a ne usnout. Zkoušela jste snad všechno – ukolébavku i bílý šum. A ono pořád nic, dítko je nevrlé a vy se začínáte obávat bezesné noci. Co teď? Máme pro vás několik tipů, jak nelehkou situaci zvládnout bez újmy, a dovést děťátko až do Hajan.

​Proč je spánek novorozence „divný“?

Může se vám zdát, že kojenec nevnímá spánek příliš pozitivně, a naopak se ho spíše snaží bojkotovat – a v podstatě máte pravdu. Kámen úrazu je v tom, že čerstvě narozený človíček potřebuje čas (myšleno týdny až měsíce), aby pochopil, že na delším a kvalitním odpočinku není vůbec nic špatného. Na vás je, abyste mu k tomu dopomohla pomocí nejrůznějších rituálů.

​Jaké rituály mohou zlepšit kvalitu spánku novorozence?

Bylo by příjemné, kdyby stačilo uložit miminko do dětské postýlky – a ono si tam na dostatečně dlouhou dobu schruplo. Jenomže takto to většinou nefunguje, tedy minimálně ne v prvních týdnech. Mezi nejosvědčenější triky, jak zklidnit a uspat novorozence, patří houpání a pohupování. V této disciplíně jsou skvělé textilní kolébky, ale i dětské kočárky. Děťátko samozřejmě můžete houpat i v náručí, ale pokud vás zrovna bolí ruce nebo záda, nebojte se ho položit do příjemného a intimního prostoru.

Smiřte se s tím, že se budete muset adaptovat na denní režim miminka, naopak to bohužel nepůjde. Valná většina novorozenců má tři spánkové cykly přes den a jeden delší v noci. Jak miminko povyroste, počet spánkových cyklů se sníží, ale spánek bude delší a kvalitnější. Ve svém vlastním zájmu dítě ukládejte k spánku zhruba ve stejnou dobu – a snažte se vyhnout tomu, aby usínalo přetažené. Co se týče uspávání miminka, které nemůže zabrat, vyzkoušejte šimrání mezi očima. Některé maminky na tento fígl nedají dopustit. A také se zamyslete nad tím, jestli má k usínání dostatečný klid. Zhasněte všechna rušivá světla, vypněte televizi – a bezprostředně před spánkem nedělejte žádné „divočejší“ aktivity. Zkrátka a dobře nastolte klidový režim se vším všudy.

Publikováno: 26. 09. 2021

Kategorie: Děti

Autor: Adam