Mateřská znaménka: Je lepší si je nechat odstranit, anebo ponechat?

Mateřská znaménka, ať už v menším či větším počtu, má těle každý z nás. Za vznikem těchto kožních útvarů stojí přítomnost pigmentových buněk s obsahem melaninu. V dnešním článku se zaměříme na to, kdy je zapotřebí se mít na pozoru, případně kdy je vhodné znaménko odstranit úplně.

Na začátek malinko teorie

Jak již bylo řečeno v úvodu článku, základním stavebním kamenem znamének je melanin. Není nijak neobvyklé, že mateřská znaménka v průběhu života mění svůj tvar, barvu či velikost. Stejně tak je běžné, že s narůstajícím věkem přibývají znaménka nová. Jedná se o naprosto individuální záležitost, proto má někdo kůži různými výrůstky doslova posetou a jiný má pokožku dokonale hladkou téměř bez jediné tečky.
Dle vývojového stádia se mateřská znaménka dělí na tři základní typy. 1. stupeň tvoří junkční névy, což znamená, že se pigmentové buňky vyskytují pouze ve svrchních vrstvách kůže a znaménka jsou plochá. 2. stupeň se skládá ze smíšených névů, jež zasahují hlouběji do kůže. Samotné znaménko začíná být ve svém středu mírně vystouplé. Jako poslední máme 3. stupeň neboli intradermální névy. Ty jsou viditelně vystouplé a mohou mít dokonce průměr až 2 cm.

Různé druhy kožních výrůstků

Kromě znamének se můžeme setkat s celou řadou dalších různých kožních výrůstků. Sem patří třeba známé bradavice, které dokáží postiženou osobu pořádně potrápit. Jedná se o malý vřídek na kůži, za jehož vznikem stojí papilomavir. Jestliže nedojde ke včasné léčbě, bradavice se začnou rozšiřovat na více míst a hrozí riziko nákazy další osoby. O tom, proč je důležité bradavice z kůže odstranit, se dočtete více informací zde.
Mezi další kožní výrůstky řadíme též fibromy. Ty naštěstí nejsou nijak problematické a představují pouze kosmetický problém, jelikož mohou dorůstat velikosti až několika cm. Podobné je to i s hemangiomem, což je v podstatě nezhoubný nádor krevních cévek. Mnohem více mohou potrápit třeba epidermální cysty. Pokud dojde k jejich zanícení, jedná se o velmi bolestivou záležitost, kdy šetrné odstranění nezbytné. Pokud chcete více informací o kožních výrůstcích, klikněte na tento odkaz.

Pravidelná kontrola je důležitá

Říká se, že štěstí přeje připraveným, což je v případě znamének a kožních výrůstků stoprocentní pravda. Jakékoliv kožní znaménko se totiž může v průběhu života znenadání proměnit ve zhoubný melanom, který je velice nebezpečný. Zdravá znaménka mají pravidelný tvar, nesvědí a nikdy jen tak bez příčiny nekrvácí! Jestliže zaznamenáte na svém těle nějakou takovou změnu, rozhodně neváhejte navštívit odborníka, jež si daný kožní výrůstek prohlédne.
Výjimkou samozřejmě není ani oblast genitálií. Na pozoru by se měli mít hlavně onkologičtí pacienti a ženy trpící vaginálními infekcemi. Za výskytem genitálních bradaviček neboli kondylomat se skrývá vir HPV. Naštěstí lze problém rychle a šetrně řešit pomocí speciálního laseru. Dámy, veškerý stud hoďte za hlavu a v případě problému ihned jednejte. Více si o zákroku můžete přečíst tady.

Svěřte se do péče odborníkům

Jestliže znaménka nejsou pravidelně kontrolována a dojde k vytvoření zhoubného melanomu, život pacienta je v ohrožení. Pravidelné slunění bez ochrany, spálení či světlý fototyp kůže navíc k jeho vzniku velmi přispívají. Pravidelná prevence je však důležitá pro každého bez rozdílu, a to minimálně jednou za rok. Kontrola probíhá buď zrakem, ručním dermatoskopem, anebo digitálním dermatoskopem, který je nejpřesnější. Je to dáno tím, že digitální dermatoskop má vysoké rozlišení a umožňuje kontrolu v čase.
Tohle speciální vybavení má například klinika SKIN CARE Liberec - centrum laserové a estetické medicíny. Zkušení profesionálové zde dopodrobna prozkoumají všechna vaše mateřská znaménka a u potenciálně škodlivých výrůstků rovnou navrhnou jejich preventivní odstranění.

Publikováno: 31. 05. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam