Máte "depku" příliš často?

Trpíte výkyvy nálad a stále častěji na vás padá splín? Možná jde o dočasný stav, který vám způsobily momentální starosti, ovšem pozor – depresi není radno podceňovat. Postihuje až deset procent lidí a její léčba není snadná. V některých případech se může prohloubit dokonce natolik, že se neobejdete bez antidepresiv (nejčastěji Prozac), tedy silných medikamentů, které úzkostlivé stavy potlačují. Jejich užívání je ovšem spojeno s celou řadou vedlejších účinků jako je ztráta libida, nevolnost, bolesti hlavy, apatie či ztráta motivace. Dlouhodobé užívání antidepresiv navíc vede i k výraznému přibírání na váze a změně činnosti srdce.

Pomoc najdete u psychologa, ale i v rodinném kruhu

Upadnout do deprese je mnohem snadnější, než se z ní dostat. Pociťujete-li úzkost stále častěji, rozhodně byste měli vyhledat odbornou pomoc. Nemusíte však rovnou na psychiatrii, vaší psychiku může posílit i pravidelná konzultace s psychologem nebo osobním koučem. Velmi důležitá je i podpora rodiny a přátel, ovšem pozor na laické rady typu „musíš se snažit“ nebo „nepodléhej tomu“. Problémy jsou do toho, aby se řešily a nikoliv přecházely nebo přehlížely. Vraťme se však ještě na chvíli k samotným projevům deprese. Čím se depresivní stavy projevují a jak poznáte, že nejde jen o momentální rozpoložení? Čas od času dolehne tíha světa i na největšího optimistu, ovšem opakované stavy úzkosti už nevěští nic dobrého. Mezi nejčastější příznaky prohlubující se deprese patří dlouhodobá smutná nálada, nepříliš optimistické vyhlídky do budoucna, neklid, ale i ztráta schopnosti radovat se z příjemných věcí. Co však dělat v případě, kdy na sobě zmíněné příznaky pozorujete, ale chcete se vyhnout klasické léčbě antidepresivy?

Dejte šanci přírodě, může vás opět dostat do hry

Pro lidi, kteří na sobě pozorují příznaky deprese, jsou často přijatelnější přírodní doplňky stravy. Ty obsahují látky, které příznivě působí na organismus a mohou navrátit ztracenou duševní rovnováhu. Jejich největší výhoda tkví v absenci vedlejších účinků a nenávykovosti. Velmi účinné jsou zejména doplňky s obsahem třezalky, jejíž uklidňující efekt je známý již po celá staletí. Jedním z přípravků obsahující třezalku je i přírodní antidepresivum Modin.

Publikováno: 10. 03. 2013

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam

Tagy: deprese | jak léčit depresi | modin | příznaky deprese | prozac | třezalka deprese