Jsou masáže vhodné i v těhotenství?

Těhotenství je nádherné, leč velmi náročné období, během kterého se organismus ženy změní k nepoznání. Tělo se musí vypořádat s přítomností nového života, nastávající matce naroste bříško a váha většinou prudce stoupne. Běžně se dostavují bolesti zas a dolních končetin, které mohou otéct až do „sloních“ rozměrů. Spousta těhotných žen se v této souvislosti začne zajímat o vhodné způsoby relaxace. Na otázku, zda jsou během těhotenství vhodné masáže, se jim často dostává negativní odpovědi. Opravdu jsou ale masáže během těhotenství nevhodné nebo dokonce nepřípustné? Klasické masážní techniky, tedy hmaty zpracovávající svaly do hloubky, samozřejmě vhodné nejsou. Oblast břicha a malé pánve se během těhotenství masírovat nesmí, ale jinak platí totožná pravidla jako u běžných pacientů.

Poloha je základ

Těhotenství masážeAlfou a omegou masáže pro těhotné je správná poloha. Neznalost může partnera, ale také profesionálního maséra, který nemá se specifickou masáží zkušenosti, odradit. Masírovat těhotnou ženu v klasické poloze v leže na břiše je nemožné, ale nabízí se i jiné polohy – vsedě nebo vleže na boku. A ačkoliv nejde o tak pohodlné řešení jako vleže na břiše, pro těhotnou ženu je i tato forma masáže více než uspokojující.

Těhotenská masáž vsedě

Při poloze vsedě si žena sedne na lůžko a pod záda si položí polštář nebo stočenou deku. Musí se usadit tak, aby se cítila pohodlně a aby nebylo ohroženo její bříško. V této pozici lze bez problémů provést masáž předních nohou a pokrčí-li žena nohy, tak i masáž lýtek a zadní a vnitřní část stehen. Co se týče intenzity, tu si zvolí masírovaná osoba sama. Někdy postačí velmi lehká masáž, jindy jsou na místě důkladnější pohyby.

Hlazení bříška je příjemné pro všechny

Zmínili jsme, že některé partie během těhotenství masírovat nelze. Především pak břicho, nicméně je vhodné provozovat terapii hlazení, která je pro ženu uvolňující a podle odborníků má významný vliv na vývoj dítěte. Bude-li tento typ masáže provozovat partner, vytvoří se mezi jím, těhotnou ženou a dítětem intenzivní pouto. Lze použít také masážní oleje s obsahem vitamínů a látek zamezujících tvorbu strií, ale pouze speciální přípravky, které jsou určeny pro těhotné. Tip: Nemáte ve svém okolí nikoho, kdo by vám udělal harmonizující masáž? V tom případě vyzkoušejte masáže pro těhotné Praha v Hedera Spa Clinic. Masáže provádí výhradně zkušený zdravotník a jsou vhodné od 4. měsíce těhotenství.