Bez kolagenu se neobejde jen pohybová soustava, ale také vlasy a nehty

Trápí vás bolesti kloubů, vaziv a chrupavek? Pozorujete, že vaše pokožka již nevypadá tak mladě jako dřív? A co nehty – nelámou se? Všechny tyto potíže mohou být příčinou nedostatku kolagenu. Tento protein tvoří více než 70 % bílkovin v pokožce a zhruba třetinu bílkoviny v celém těle. Označuje se také jako skleroprotein a jde o základní stavební hmotu pojivových tkání.

Proč je přísun kolagenu důležitý?

Kolagen je téměř všude. Nachází se nejen v tkáních (např. v chrupavkách, kostech, dásních, zubech, cévách, kůži) ale také v oční rohovce. Kolagen má zásadní vliv především na pohybový aparát. Pokud je ho v těle nedostatek, dojde ke snížení ochrany chrupavek, vazů šlach a kolenního pouzdra. Ty se pak rychleji opotřebovávají, což je se v praxi projevuje velmi bolestivě. Je proto nezbytné tělu zajistit dostatečný přísun kolagenu a to především kolem v období kolem 40. a 50. roku života. V tomto věku jsou již vazy, chrupavky a šlachy poměrně opotřebované. Lékaři kolagen doporučují také vrcholovým sportovcům a aktivním jedincům, jejichž pohybový aparát je namáhán více než je běžné. Dalším důvodem, proč svému tělu dopřát dostatečné množství kolagenu, je potlačení prvních projevů stárnutí (kolagen zlepšuje kvalitu pleti a kůže, zpomaluje tvorbu vrásek) a zlepšení kvality vlasů a nehtů.

Jaké je doporučené dávkování?

Doporučené množství kolagenu je 1 – 1,5 g na 10 kg tělesné hmotnosti (denní dávka). V případě počínajícího stádia bolestivé artrózy je optimální dávka 0,3 – 0,5 g. Zdrojem kolagenu je želatina a jiné potravinové doplňky. Běžně je seženete v lékárně, ale také si je můžete namixovat na Mixturam.cz.

Namíchejte si své kolagenové tabletky na míru

tabletky kolagenMixturam.cz je unikátní služba, ve které si můžete namíchat vlastní doplňky stravy na míru. Kromě kolagenu mohou tabletky obsahovat i další látky (bylinky, vitamíny, minerály, stopové prvky...), díky kterým se budete cítit fit. S mixováním vám pomůže intuitivní průvodce. Rozhodně stojí za vyzkoušení!

Publikováno: 20. 10. 2014

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam

Tagy: doplňky stravy na míru | kolagen