4 výhody pití archivního vína

Archivní víno, známé také jako stařené víno, je druh vína, které bylo po určitou dobu pečlivě skladováno a zrálo. Tento proces umožňuje, aby se chuť a vůně nápoje rozvinuly a dozrály. Pokud jste archivní víno ještě neochutnali, zde jsou 4 důvody, proč byste ho měli vyzkoušet.

Vytříbená chuť

Archivní víno zraje po dlouhou dobu, díky čemuž se jeho chuť stává komplexnější a intenzivnější. Díky tomuto procesu stárnutí jsou také třísloviny ve víně jemnější a méně drsné, což má za následek jemnější pocit v ústech a příjemnější zážitek z pití.

Bohaté aroma

Archivní vína jsou známá pro svou bohatou a komplexní vůní. Jak víno stárne, jeho aroma se stává koncentrovanějším, což umožňuje odhalit různé vůně, jako jsou tmavé ovoce, květiny, bylinky a koření.

Zrání dovedeno k dokonalosti

V případě archivního vína je stáří vším. Čím déle víno zraje, tím komplexnější a intenzivnější jsou jeho chutě a vůně. To znamená, že starší archivní vína jsou žádanější než mladší. Na druhou stranu to neznamená, že archivní víno 1963 musí být nutně lepší než archivní víno 1983 - v praxi záleží na mnoha aspektech, a především individuálních preferencích konzumenta. Rozumné je zkoušet různé druhy a ročníky - a najít si své "favority".

Vyšší hodnota

S rostoucí zralostí archivních vín roste jejich hodnota. To z nich dělá skvělou investici, protože jejich cena bude se zlepšující se kvalitou dále stoupat. Tip: Nejvhodnějšími víny pro investování jsou Grand Cru Bordeaux a vína z oblasti Burgundy. Investiční vína z Bordeaux se nejčastěji nakupují en primeur neboli ve formě vinných futures, jde-li o nákup mladých vín nebo na online aukcích či u vinných brokerů v případě starších vín. Pokud jste archivní víno ještě nikdy neochutnali, je nyní ten správný čas jej vyzkoušet. Jeho komplexní chuť, intenzivní aroma a zvýšená hodnota z něj činí skvělou volbu pro každého milovníka vína. Po dobré lahvince se můžete poohlédnout třeba u specializovaného prodejce wineme.cz.

Publikováno: 30. 12. 2022

Kategorie: Praktické rady

Autor: Adam