Krásná připomínka ke 100. výročí založení Československa: Masarykův dukát

Dne 28. října 2018 to bude přesně 100 let od doby založení Československa, které vzniklo jako jeden z prvních nástupnických států Rakouska-Uherska a zaniklo až rozdělením na Českou republiku a Slovensko k 31. prosinci 1992. Ale to ví téměř, každý, dokonce i ten, kdo v hodinách dějepisu nedával pozor. A protože oslavy budou velkolepé, nebude chybět ani množství jedinečných upomínkových předmětů. K těm nejhezčím bezesporu patří pamětní mince Masarykův dukát. Jestli ještě mince nesbíráte, možná je na čase začít. Anebo stávající sbírku doplnit o další krásný kus.

Ražba mincí má u nás dlouholetou tradici

Ačkoliv v posledních letech výrazně přibývá transakcí realizovaných platebními kartami, skutečné peníze mají stále obrovský význam pro společnost. Jistě je denodenně používáte i vy, ať už jde o bankovky či mince. Nicméně právě mince, konkrétně stříbrné denáry, se začaly razit právě u nás – již v 10. století v Kutné Hoře. O několik staletí později – koncem 13. století – pocházela ze zdejšího revíru přibližně třetina celkové evropské produkce. Chcete-li se o historii kutnohorského stříbra dozvědět více, navštivte České muzeum stříbra s historickým dolem Osel. Dozvíte se detaily ohledně těžby, následného zpracování i ražby.

Prezident, kterého nám záviděli

Tomáš Garrigue Masaryk nebyl obyčejný prezident, na kterého lid zapomene bezprostředně po zvolení nástupce. Významný státník se dostal českému národu pod kůži a dodnes je považován za vzor ideálního státnictví. Jeho stanoviska byla jasná a pevná, rozhodnutí podřizoval etickým standardům a politiku považoval za nástroj k upevnění humanity. Kdyby současní politici jednali stejně, státu by se jistě dařilo mnohem lépe. Co je však zajímavé z hlediska numismatiky, je promítnutí Masarykovy filosofie do mincovnictví. Jakkoliv bylo do té doby běžné, že byl panovník vyobrazen na všech mincích, T. G. M. nic takového nevyžadoval. Přední čeští umělci v čele s Alfonzem Muchou, Josefem Šejnostem či Otakarem Španielem tak dostali možnost seberealizace a vyobrazili na mincích i jiné osobnosti a výjevy.

Jedinečný Masarykův dukát

Jak jinak si připomenout slávu jednoho z nejvýznamnějších období existence českého státu než krásnou památeční mincí? Masarykův dukát má klasické parametry – má ryzost 23,6 karátů, je velký jako oběžná mince v hodnotě jedné koruny a váží 3,49 g. Za portrétem T. G. Masaryka na lícní straně a kompozicí českého lva se slovenským dvouramenným křížem s dvěma orlicemi (moravská šachovaná nalevo, slezská černá napravo) na rubové straně stojí akademický sochař Valdimír Opp, který v minulosti získal nejedno ocenění včetně prestižní „nejkrásnější zlaté mince světa“. Celkový dojem zlaté mince s prvním českým prezidentem umocňuje zrcadlový lesk. Precizní práce zkušených rytců (výrobcem je Pražská mincovna) je zase zárukou dechberoucích detailů, hloubky a plastičnosti.

Propadněte numismatice, protože proč ne

Numismatika sice není koníček, kterému by se věnoval každý druhý, ale právě to je na ní lákavé. Navíc nejde jen o sběratelství a kompletaci kolekcí vzácných mincí pro potěchu oka – pro spoustu lidí představují zlaté a stříbrné mince možnost, jak uložit své volné finanční prostředky do něčeho, co v průběhu času neztratí hodnotu. Chcete-li s numismatikou začít právě nyní, udělejte si radost sadou Masarykova zlatého dukátu. Ale raději si pospěšte – vyrobí se pouze 1 000 kusů a předpokládá se, že budou rychle rozprodány. Zakoupit si ho můžete pouze v numismatické prodejně v Obecním domě v Praze. Bližší informace najdete na zlate-mince.cz, kde seženete i jiné sběratelské kousky do své budoucí sbírky.

Publikováno: 21. 09. 2018

Kategorie: Finance

Autor: Adam