Za všecho může zubní plak aneb naučte se svůj chrup správně čistit

Víte, co je příčinou zubních kazů, zubního kamene a paradentózy? Za vším hledejte zubní plak, respektive bakterie, které jsou v plaku obsaženy a rozkládají zbytky potravy na kyseliny. Chcete-li, aby vaše zuby vypadaly zdravě, nezbude vám, než o ně řádně pečovat. Připravili jsme pro vás několik odpovědí na nejčastější otázky. Vezmete-li si je k srdci, nebudete muset trávit spoustu nepříjemných chvil v zubařském křesle.

Jak si čistit zuby a kdy se dentální hygieně věnovat?

Stačí, když si budete zuby čistit dvakrát denně? Anebo „pro jistotu“ třikrát? V prvé řadě si je třeba uvědomit, že důležitější než frekvence je správná technika čištění zubů. Spíše než více špatně provedených čištění je mnohem efektivnější důkladná zubní hygiena. Na druhou stranu vás od zubního plaku jediné pořádné čištění provedené kolem poledne nezachrání. Bakterie totiž tvoří plak vždy bezprostředně po každém jídle a i k tomu je třeba přihlížet. V každém případě si čistěte zuby před spaním, protože během noci spí celé vaše tělo – včetně jazyka a slinných žláz, které jinak ústní dutinu aktivně čistí. A co se týče zmíněné správné techniky čištění zubů, informujte se u svého stomatologa, případně zapátrejte na webu.

Pomocníci, bez kterých se zubního plaku nezbavíte

Základním kamenem ústní hygieny je samozřejmě zubní kartáček a to měkký, s rovně zastřiženými a hustými vlákny a menší hlavičkou. A pokud se chcete k čištění zubů postavit opravdu zodpovědně, pořiďte si horkou novinku – plnící zubní kartáček Cliksou. Jde o atestovaný a zdravotně nezávadný kartáček, jehož součástí je i tuba na zubní pastu. Po naplnění stačí pootočit kolečkem a na aplikátor se dostane potřebné množství zubní pasty. Díky vysoce kvalitnímu kartáčku, který se vyrábí v USA, nebudete plýtvat pastou a vzhledem ke kompaktním rozměrům si ho budete moct vzít všude s sebou. Samostatnou tubu s pastou už potřebovat nebudete. Plnici zubni kartacek Co se týče ostatních pomůcek, nezapomeňte si pořídit také mezizubní kartáček nebo mezizubní niť. Plak se totiž tvoří také v mezizubních prostorách a klasickým kartáčkem ho neodstraníte. A i v případě mezizubního kartáčku a zubní nitě je důležitá správná technika čištění – nebojte se na ni zeptat svého stomatologa.