Vše, co byste měla vědět o saunování

¨ Saunu netřeba představovat. Termín, který označuje malou místnost (příp. stavení), která se po vytopení využívá jako ohřívárna při saunování, pochází z finštiny a pravděpodobně do ní čas od času zavítáte i vy. Nebo jste se k návštěvě sauny doposud neodhodlala, protože netušíte, v čem tkví její přínos? V tom případě se pohodlně posaďte. Prozradíme vám, proč byste měla saunu navštěvovat pravidelně a základní pravidla pro saunování. Kdo ví, možná mu nakonec propadnete natolik, že se rozhodnete pro koupi vlastní sauny...

Jak vypadá typická finská sauna?

Interiér sauny je vykládaný dřevem, které působí příznivě na lidskou psychiku. Místnost je velmi dobře izolovaný a jsou v ní saunová kamna (finsky kiuas), která místnost vyhřívají na teplotu od 60°C do 120°C. Pokud však narazíte na saunu, ve které je teplota vzduchu až 140°C, nedivte se. Na klasických saunových kamnech, ve kterých se topí dřevem, jsou umístěny kameny. Ty se čas od času polijí vodou a vzniká pára. Přesto je však ve finské sauně relativně malá vlhkost, která dosahuje maximálně několika desítek procent. Velmi častá jsou také elektrická kamna, která se využívají především v soukromých saunách v bytech. V původních saunách zřejmě kamna nebyla vůbec a vytápělo se rozžhavenými kameny.

Přínos saunování

Už samotnou skutečnost, že se během saunování tělo ohřeje nad normální tělesnou teplotu, vnímáme velmi pozitivně. Saunování však není jen příjemné, ale také příznivé pro organismus. Pravidelným pobytem v sauně dochází k výraznému zlepšení imunity a tedy i celkové kvality života. Prostředí sauny je ideální pro relaxaci a uvolnění znaveného svalstva. Krev zaplaví nával endorfinů a zklidní se i mozek. A co se týče doporučené doby saunování, žádný předpis neexistuje .V sauně můžete trávit tolik času, kolik uznáte za vhodné, respektive tak dlouho, dokud se v ní budete cítit příjemně. Na druhou stranu platí, že v případě pálení na nose a kůži v obličeji a pocitech příolišného horka je vhodné saunu opustit. Příliš dlouhá doba strávená v horku a chladu je riziková. Finové se většinou během pobytu v sauně šlehají březovými metlami, které jim přivádí více horka. Březové listí navíc obsahuje příjemné éterické látky. Místo březových listů lze využít také speciální pomůcky k saunování (žínky a kartáče).

Jaké oblečení do sauny?

Máte to ráda „na ostro“? V tom případě vás to bude v sauně bavit – nudita je totiž v sauně povinná z hygienických a zároveň výhodný fyziologických důvodů. Ovšem pozor, chystáte-li se do sauny smíšené, předem se informujte, jestli nejsou povinné plavky. Například ve Finsku, v zemi, kde je sauna nedílnou součástí kultury, se ve smíšených saunách provádí saunování výhradně v plavkách. V českých veřejných saunách jsou povinné dostatečně veliké ručníky, které si podložíte pod nohy a případně i záda. Ručník vám přijde vhod i po saunování, kdy se jím utřete do ducha.

Sauna a zdravotní rizika

Saunování je sice velmi uvolňující, nicméně představuje extrémní zátěž pro tělo. Nedoporučuje se lidem, kteří trpí onemocněním srdce (v sauně se tep zvyšuje až o 70 %) a krevního oběhu. Do sauny nechoďte ani v případě, že máte horečku, velkou žízeň nebo hlad. Nesnažte se ani napodobit Finy, kteří se v sauně velmi rádi oddávají popíjení alkoholických nápojů – ve velkém horku se opijete velmi rychle.

Publikováno: 10. 03. 2014

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam

Tagy: finská sauna | finské sauny | oblečení do sauny | sauna | sauna zdravotní rizika | saunování