Věčné dilema rodičů: Je internet vhodný i pro děti?

Čelíte nátlaku ze strany svých dětí, které se vás snaží vystrnadit od počítače, aby se mohly alespoň na chvíli vydat do světa digitální zábavy? Předtím, než jim hry a internet striktně zakážete, koukněte na kalendář. Doba se za posledních několik let neskutečně změnila a i když jim doma počítač odepřete, najdou si k němu jinou cestičku. Třeba u kamarádů, jejichž rodiče nebudou mít o aktivitách svých dětí takový přehled jako vy. A kdo ví, k čemu se v nevyzpytatelných vodách internetu dostanou. Úplný zákaz proto není tak geniálním řešením, jak se na první pohled zdá. Díky počítačům se děti navíc mohou leccos přiučit. Jak z toho ven?

Nezakazujte, ale určete pravidla

V prvé řadě dětem nastavte pevná pravidla a to nejen co se týče času, který u počítače stráví, ale také aktivit, které na něm budou provádět. Budou-li vaše nepsané zákony dodržovat, nemusíte se o ně bát. V opačném případě neváhejte po dočasném zákazu, během kterého si dítka uvědomí, že porušování pravidel se nevyplácí.

Stránky pouze pro děti

Nechcete-li, aby na internetu hráli nevhodné hry a koukali na videa, před kterými se kolikrát červenají i dospělí, najděte jim místo, které je určeno právě pro ně. Na webu je několik dětských portálů s velmi zajímavým obsahem a my vám jeden z nich představíme v celé své kráse. Internetové stránky pro děti najdete na www.detskyklub.cz a nachází se na nich spousta her, pohádek, ale také omalovánek a brzy také kvízů a vědomostních testů. Pokud svým dětem často pouštíte pohádky na YouTube nebo podobných serverech, určitě oceníte zmíněnou sekci plnou večerníčků a kreslených filmů pro nejmenší. Neztrácejte čas hledáním pohádek, které máte všechny pěkně pohromadě na jednom místě. Bob a Bobek, A je to!, Káťa a Škubánek, Maxipes Fík, ale také zahraniční disneyovky nebo Tom a Jerry – a další budou časem přibývat. Neméně zajímavá je i kategorie her pro děti. Ty totiž prckové hrají velmi rádi a zde na ně čekají jen ty, které jsou pro ně vhodné. Násilí a krev nečekejte, místo toho se vaše děti setkají s logickými hříčkami, zábavnými skákačkami, puzzle, sportovními a závodními hrami i se zvířátky. Autoři portálu hry vybírali velmi uvážlivě a nechybí spousta postřehových hříček a her, u kterých musí děti zapojit všechny mozkové závity. Užitečné jsou také omalovánky, které si mohou děti vybarvit přímo na webu, ale stejně tak i na normálním papíře. Jednoduše jim vytisknete vybraný motiv a vy se mezi tím začtete do článků v magazínové sekci, která je jako jediná určena především pro rodiče. Články o kyberšikaně a spousta dalších zajímavostí by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti. Tak co vy na to? Budete své děti od počítače odrazovat, nebo jim ukážete DětskýKlub.cz? Odpověď známe.

Publikováno: 16. 09. 2013

Kategorie: Děti

Autor: Adam