V čem jsou zlaté rubínové šperky mimořádné

Rubín je naprosto unikátní růžový až sytě červený drahokam tvořen z minerálu korundu s příměsí chromu, který stojí za jeho rudým zabarvením. Velkou zvláštností je, že rubíny té nejvyšší jakosti a velikosti dosahují závratných cen a jsou cennější než některé z mnohých diamantů. Jsou však natolik vzácné a výjimečné, že je můžeme spatřit výhradně v muzeu či na korunovačních klenotech. Proto jsou ve šperkařství běžně používány tzv. syntetické rubíny.

Rubín je symbol zamilovaných

Díky své typické sytě červené barvě, je rubín dlouhodobě považován za symbol lásky a vášně. Barevné odstíny od růžové až přes purpurově červenou, či hnědočervenou dávají na výběr z velkého množství krásných šperků. Příjemně teplá rudá barva rubínu navíc krásně ladí se žlutým nebo červeným zlatem. Zlatý přívěsek zhotovený ve tvaru srdce s rubínem je tedy roky prověřená klasika, která se nejčastěji v náručích žen objevuje na Den sv. Valentýna.

Prsten s rubínem rovněž neodmyslitelně patří k oblíbeným dárkům pro zamilované páry, kde partner obdaruje svou partnerku krásným šperkem. Perfektně působí zlatý prsten osazený rubínem, který je po stranách dozdoben nepatrnými bílými zirkony. V masivnějším provedení se stává skvělým doplňkem například pro plesovou sezónu. Naopak mnohem užší a zároveň jemnější prsten bude vhodný pro běžné nošení.

Rubínové náušnice v jakémkoliv tvaru

Rubín se může pochlubit opravdu vysokou tvrdostí a odolností (9 na Mohsově stupnici), což umožňuje jeho snadné broušení do nejrůznějších tvarů a velikostí. Odlišnosti pak samozřejmě najdeme i ve způsobu osazení kamene.

Do kategorie univerzálních šperků řadíme zlaté náušnice tzv. pecky. V dnešní době jsou stále více poptávané barevné odstíny, proto náušnice pecky s drobnými rubíny jsou z aktuálního hlediska tím pravým nadčasovým šperkem. Větší rozměr rubínu dodá potřebný prostor klasickým dámským náušnicím vhodným pro elegantní ženy. Famózně pak působí rubínové náušnice s kamenem broušeným do tvaru mugle.

Zajímavost o rubínech závěrem

Rubíny nejkrásnějšího barevného schématu, tj. sytě červené (barva holubí krve) s decentním modravým odstínem, pochází z Barmy. Tyto rubíny navíc na světle červeně fluoreskují, proto jsou právě barmské rubíny považovány za nejlepší na světě. Rubíny jsou taktéž nezbytnou součástí královských korunovačních klenotů. Kvalita těchto šperků se nedá zatajit

Pokud nás bude zajímat spojitost rubínu se znamením zvěrokruhu, tak jejich symbolem je Kozoroh a stal se mimo jiné oficiálním kamenem července. Podle tradice se stává mimořádně oblíbeným dárkem pro 40. a 50. výročí svatby.

Publikováno: 12. 07. 2021

Kategorie: Móda

Autor: Adam