Motýlek je stále "in". Kde a jak ho nosit?

Kravatu, nebo motýlka? Pravidla společenského oblékání jsou často velmi ošemetná. Navíc se neustále mění - vždyť motýlci či kravaty již nejsou výsadou společenských událostí. V současnosti představují způsob, jak vyjádřit osobní styl. Třešničkou na celkové eleganci pánského outfitu je jednoznačně kravata nebo motýlek. V minulosti byl výsadou předepsaného dresscode zejména motýlek, dle kterého se nosil pouze ke smokingu. Dnes je však velmi oblíbený také jako doplněk k obleku, o čemž svědčí i množství fotografií z prestižních společenských událostí, na nichž mají pod krkem tento velmi stylový doplněk světové celebrity. Motýlky k obleku zkrátka patří. Ale pozor, ačkoli je nošení motýlků benevolentnější než kdysi, určitá pravidla je nutno dodržovat. Jinak se vám může stát, že budete terčem posměchu. Ale nebojte, stačí si zapamatovat několik jednoduchých pravidel:

Motýlek k formálnímu oblečení

Motýlek se většinou nosí na formální akce jako doplněk ke kompletnímu oděvu. „Black tie“ je předepsané oblečení, ke kterému se nejčastěji zvolí tento malý doplněk. Přestože v doslovném překladu tento výraz znamená černá kravata, skutečný význam slovního spojení je jiný. Znamená, že si pánové mají obléknout smoking a dámy dlouhé večerní šaty. Nejčastější barva smokingu je černá, ale nosí se už i barvy jako fialová, vínová nebo tmavě modrá. Motýlek by měl být v barvě smokingu, košile bílá. Také by neměl být předem uvázán (čili zakoupen jako uvázaný), ale muž by si ho měl uvázat sám. V opačném případě bude celkový vzhled působit lacině! Vázací motýlek působí mnohem lépe. „White tie“ je označení předepsaného oblečení pro velmi formální událost. U tohoto typu vyžadovaného oblečení se neexperimentuje s barvou a muž by si měl obléct černý frak, bílou vestu, bílou košili a bílého motýlka.

Motýlek k poloformálnímu oblečení

Oblečení pro příležitostné události, které vyžadují poloformální oblečení, je, co se týče pravidel módy, mnohem flexibilnější. U poloformálního oblečení se již může experimentovat i s barvami, vzory a texturami při výběru motýlků. Tečky, proužky, dovoleno je prakticky vše. Motýlky vyrobené z tvídu nebo sametu dodají celkovému vzhledu trochu zábavy a také nádech modernosti. Nesmíte jen zapomenout na pravidla kombinování barev a vzorů v celém outfitu, aby se nestalo, že budete vypadat jako šašek v cirkuse. A také si uvědomte, že je vždy vhodné respektovat případné požadavky pořadatele akce – jinak se váš módní výstřelek nesetká s pochopením.

Motýlek k ležérnímu oblečení

Krása příležitostných událostí bez jakýchkoli předpisů tkví v tom, že si můžete obléct cokoli chcete, aniž byste se museli držet striktnějších pravidel. Tady se může naplno projevit vaše kreativita a osobní styl. Takové události jsou ideální pro nošení takzvaných „funky motýlků“, které jsou vyrobeny z lehkých materiálů jako satén či len. Je docela běžné, že muži extravagantnější motýlek doplní dalšími výraznějšími doplňky jako kšandy, brýle, šňůrky a podobně. A ještě něco. Samotný výběr správného oblečení je jen polovina úspěchu. Důležitá věc, kterou by měl mít muž neustále na paměti, je, že při nošení motýlka nesmí scházet sebedůvěra. Neberte si ho, pokud mu nedůvěřujete nebo v něm nemáte-li v něm absolutní jistotu. Noste motýlek s hrdostí - pak budete vyzařovat sebedůvěrou a nebude vám chybět šmrnc.

Publikováno: 26. 10. 2022

Kategorie: Móda

Autor: Adam