Užijte si hudbu společně s dětmi

Kdo zpívá, nezlobí. Vždyť i plod v matčině lůně pozitivně reaguje na maminčin hlas a její zpěv. Každé malé děti miluje „Paci, paci, pacičky“ a usíná spokojeně při maminčině ukolébavce. To, že hudba pozitivně ovlivňuje lidskou, mysl neplatí samozřejmě jen pro malé děti. Vždyť hudba nás provází celý život. Hudba hraje v rádiu, televizi, na oslavě, na svatbě… Správná hudba umí navodit romantickou atmosféru ale i adrenalin nebo relaxaci.

Hudba baví, učí i sbližuje

Zpívejte společně s dětmi a budete mít k sobě blíže. Co na tom, že zpíváte falešně. Můžete zpívání brát jako formu hry. Asi každý z vás zná variace na písničku Holka modrooká v proměnlivých verzích samohlásek, kde se zpívá: „Hilki midriki nisidiví i pitiki, hilki midriiki nisidivi tim.“ Tato hra, která je pro větší děti, které rozumí skladbě slov, rozvíjí dětskou pozornost a cit pro jazyk, jistě zábavu nepokazí. Zábavné hry různého charakteru samozřejmě můžete hrát i na jiné písničky pro děti. A co teprve pohybová písnička „Hlava, ramena, kolena, palce“, kde se zpívá a ukazuje na části těla a postupně zrychluje tempo hudby! Pro starší děti lze zpívat i anglickou verzi písničky. Hudba a pohyb prostě patří k sobě.

Vyzkoušejte karaoke, to je teprve zábava!

A už jste zkoušeli si zahrát s dětmi karaoke? Věřím, že se spolu rozhodně nudit nebudete. Stačí, když na chvilku zpěvník vyměníte za počítač vyhledáte na YouTube nějakou známou lidovou písničku v karaoke verzi a zábava může začít. Karaoke verzí je v současnosti na internetu opravdu dost. Věřím tomu, že v létě při grilování by karaoke šlo skvěle spojit dohromady, co říkáte?

Na věku nezáleží, zpívat mohou i ti nejmenší

Malé děti milují písničky, a když neznají slova, stačí, když tancují anebo tleskají v rytmu anebo podpořte jejich smysl pro hudbu bubínkem, tamburínou anebo si vyrobte jednoduchou rytmickou hračku vozembouch nebo jednoduše neplňte plastovou láhev kamínky anebo si vypůjčte od maminky z kredence pokličky na hrnce a můžete mít hned malou rodinnou kapelu... A jistě nebude od věci, když se naučíte akordy a texty a užijete si s dětmi veselé chvíle plné zábavy! Je prokázáno, že cit pro rytmus a hudbu rozvíjí pozitivně dětskou psychiku, tvořivost, empatii a citové prožívání a psychickou vyrovnanost jedince a proto zpívejte s dětmi. Znáte jistě citát z Pyšné princezny: "Ševče, kam bys utíkal, kdo by se tu zpívat bál!..." a tak neutíkejte od hudby a zpívejte! Věřte, že vám spolu bude při tom veselo. Hudba má léčivou moc!

Publikováno: 13. 07. 2019

Kategorie: Děti

Autor: Adam