Domů » Tři kalkulátory, které vám pomohou zhubnout
Hubnutí a diety

Tři kalkulátory, které vám pomohou zhubnout

Internet je plný nejrůznějších kalkulátorů, díky kterým můžeme vypočítat daň z příjmu, výši úroků z úvěru a spoustu dalších užitečných hodnot. Existují však i aplikace, které využijí zejména ti, kteří se snaží zhubnout. Našli jsme pro vás tři neužitečnější, doufáme, že vám boj proti nadbytečným kilům alespoň trochu usnadní.

„Béemí“ kalkulačka

Zkratku BMI (Body Mass Index) netřeba představovat ani těm, jejichž váha je v naprostém pořádku. Jde o notoricky známý vzorec, který vám prozradí, zda zda trpíte nadváhou nebo by vám naopak pár kil navíc prospělo. Online BMI kalkulačka pracuje s Queteletovým indexem:

BMI = tělesná váha (kg) / druhá mocnina tělesné výšky (m)

Příklad: BMI člověka vážícího 70 kg s výškou 175 cm je 23,3 (70 / 1,75 x 1,75)

Výslednou hodnotu zařaďte do některé z následujících kategorií:

  • < 18,5 – podváha
  • 18,5 – 24,99 – optimální („zdravá“) váha
  • 25 – 29,99 – nadváha
  • 30 – 34,99 – obezita I. stupně
  • 35 – 39,99 – obezita II. stupně
  • > 40 obezita III. sutpně

BMI nad 45 je označováno jako „morbidní obezita“.

Kromě Queteletova indexu se k výpočtu BMI používají i další vzorce (Brocův, WHR index, Rohrerův), ale právě Queteletův je bezesporu nejrozšířenější.

Pozor, u sportovců, dětí a těhotných žen je počítání BMI bezpředmětné. Lidé spadající do zmíněných kategorií totiž mají jinou stavbu těla, než běžný člověk.

Spočítejte si, při jaké tepové frekvenci nejefektivněji zhubnete

Další z kalkulaček vám prozradí, jaká je vaše ideální tepová frekvence pro spalování tuků. Podle většiny odborníků se tuky spalují nejrychleji v momentě, kdy se naše tepová frekvence pohybuje mezi 60 – 70 % jejího maxima. Podobně jako u BMI, jde o obecně platný vzorec, který nezohledňuje dědičné předpoklady nebo sportovní historii. Pro „průměrného“ člověka je však velmi užitečnou pomůckou. Chcete-li znát vaši přesnou tepovou frekvenci, navštivte pracoviště CASRI nebo FTVS.

Kolik, že to spálíme?

Během kterékoliv aktivity dochází ke spalování kalorií, což je zjednodušeně řečeno základ procesu hubnutí. Téměř každého, kdo se snaží zhubnout, proto počet spálených kalorií zajímá. Díky kalkulačce si je můžete velmi jednoduše spočítat i vy!

Všechny zmíněné kalkulátory najdete na bezhladoveni.cz.

Přidat komentář

Klikni a komentuj

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Moderní bydlení

Milujete trendy v oblasti bydlení? V tom případě si nenechte ujít spoustu zajímavých článků v novém magazínu in-bydlení.cz!

Budeš brzy mámou?

Pak se ti budou hodit rady a tipy, které najdeš v magazínu pro maminky iKočárek.cz.

Kam na dovolenou?

To se dozvíš, když budeš číst Užijemsi.cz - magazín o cestování.

Nepřehlédněte!