Kdy začíná obezita? Možná ani hubnout nemusíte...

Nadváha je bezesporu vážný problém, který se týká většiny české populace. Dalším stupněm, tentokrát životu nebezpečným, je obezita. A je naprosto logické a správné, že se stále více lidí snaží o zdravější životní styl, který souvisí s redukcí nadměrného množství tuku. Trendem se bohužel stává i zcela opačný extrém – hubnutí i v případě, kdy má tělo optimální množství tukové tkáně. Kde je ona pomyslná hranice a proč byste neměla shazovat kila za každou cenu?

Jaký je optimální obsah tukové tkáně u žen a mužů?

Tuková tkáň patří k významným orgánům a kromě toho, že slouží jako zásobárna energie, vylučuje desítky různých látek, bez kterých by metabolismus nemohl stoprocentně fungovat. Konkrétní hodnoty se pohybují mezi:
  • 18 – 35 % tuku u žen
  • 10 – 25 % tuku u mužů
Předtím, než se rozhodnete pro radikální hubnutí, zjistěte, zda je to vůbec nezbytné. Ovšem pozor, nemělo by se jednat jen o subjektivní vizuální zhodnocení. Takový přístup je nezodpovědný a nezralý. Tip: I když je vaše váha v pořádku, nezapomeňte ji udržovat pomocí pohybu a vyváženého jídelníčku. Pokud vás trápí návaly vlčího hladu, smlsněte si na zdravých oříšcích. Taková hrst čerstvých mandlí je pro zdraví mnohem přínosnější než čokoláda - a vaší postavě nijak neubere na kráse.

Jak změřit množství tuku v těle?

Možná vás to překvapí, ale i v době, kdy lidstvo bez problémů cestuje do vesmíru, je přesné měření tuku v těle složité a hodnoty lze jen odhadnout (byť poměrně přesně). Jde o to, že se tuk rozkládá pod kůží na mnoha místech – je v břiše, mezi orgány… V praxi se tuk měří elektronicky pomocí speciální váhy či tukoměru na základě bioelektrické impendance těla. Výstupy z levnějších přístrojů jsou pouze orientační a přesných hodnot se dočkáte jen u profesionálních vah. Mnohem lepší je pravidelná návštěva kvalifikovaného odborníka (lékař, trenér ve fitness centru…), který disponuje patřičnými znalostmi a kvalitní technikou (profi Kalipery). Měření opakujte jednou za 3 měsíce. Pokud si stále nevíte rady a váháte, jestli začít hubnout, zkontrolujte, zda máte optimální procento tuku pomocí tabulek

Publikováno: 30. 04. 2020

Kategorie: Hubnutí a diety

Autor: Adam

Tagy: jak změřit tuk v těle | kdy začíná obezita