Domů » Kdy začíná obezita? Možná ani hubnout nemusíte…
Hubnutí a diety

Kdy začíná obezita? Možná ani hubnout nemusíte…

Nadváha je bezesporu vážný problém, který se týká většiny české populace. Dalším stupněm, tentokrát životu nebezpečným, je obezita. A je naprosto logické a správné, že se stále více lidí snaží o zdravější životní styl, který souvisí s redukcí nadměrného množství tuku. Trendem se bohužel stává i zcela opačný extrém – hubnutí i v případě, kdy má tělo optimální množství tukové tkáně. Kde je ona pomyslná hranice a proč byste neměla shazovat kila za každou cenu?

Jaký je optimální obsah tukové tkáně u žen a mužů?

Tuková tkáň patří k významným orgánům a kromě toho, že slouží jako zásobárna energie, vylučuje desítky různých látek, bez kterých by metabolismus nemohl stoprocentně fungovat. Konkrétní hodnoty se pohybují mezi:

  • 18 – 35 % tuku u žen
  • 10 – 25 % tuku u mužů

Předtím, než se rozhodnete pro radikální hubnutí, zjistěte, zda je to vůbec nezbytné. Ovšem pozor, nemělo by se jednat jen o subjektivní vizuální zhodnocení. Takový přístup je nezodpovědný a nezralý.

Tip: I když je vaše váha v pořádku, nezapomeňte ji udržovat pomocí pohybu a vyváženého jídelníčku. Pokud vás trápí návaly vlčího hladu, smlsněte si na zdravých oříšcích. Taková hrst čerstvých mandlí je pro zdraví mnohem přínosnější než čokoláda – a vaší postavě nijak neubere na kráse.

Jak změřit množství tuku v těle?

Možná vás to překvapí, ale i v době, kdy lidstvo bez problémů cestuje do vesmíru, je přesné měření tuku v těle složité a hodnoty lze jen odhadnout (byť poměrně přesně). Jde o to, že se tuk rozkládá pod kůží na mnoha místech – je v břiše, mezi orgány…

V praxi se tuk měří elektronicky pomocí speciální váhy či tukoměru na základě bioelektrické impendance těla. Výstupy z levnějších přístrojů jsou pouze orientační a přesných hodnot se dočkáte jen u profesionálních vah.

Mnohem lepší je pravidelná návštěva kvalifikovaného odborníka (lékař, trenér ve fitness centru…), který disponuje patřičnými znalostmi a kvalitní technikou (profi Kalipery). Měření opakujte jednou za 3 měsíce.

Pokud si stále nevíte rady a váháte, jestli začít hubnout, zkontrolujte, zda máte optimální procento tuku pomocí tabulek

Přidat komentář

Klikni a komentuj

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Moderní bydlení

Milujete trendy v oblasti bydlení? V tom případě si nenechte ujít spoustu zajímavých článků v novém magazínu in-bydlení.cz!

Budeš brzy mámou?

Pak se ti budou hodit rady a tipy, které najdeš v magazínu pro maminky iKočárek.cz.

Kam na dovolenou?

To se dozvíš, když budeš číst Užijemsi.cz - magazín o cestování.

Nepřehlédněte!