Sušička i pračka se vyplatí

Praní prádla už nějaký ten pátek nemusí být fyzicky zrovna náročné. Stačí mít doma vhodnou automatickou pračku, což už má dnes víceméně každý. Ne všechny pračky jsou však skutečně užitečné. Hlavně dříve vyrobené verze mohou čerpat velké množství energie, což je dnes velmi nepříjemné. Proto je dobré takovéto modely vyměnit za mnohem úspornější.

Jsou sice dražší, ovšem efektivnější

Dnes skoro každý v EU řeší ceny energií a není se čemu divit. Sledování televize, hraní počítačových her či praní jsou v současnosti mnohem dražší než kdykoliv předtím. Zatímco sledování televize i hraní na počítači je možné omezit, bez praní se člověk neobjede. Ovšem i zde je možné pár stovek, či dokonce tisícovek ročně ušetřit. Asi tím nejefektivnějším opatřením je prát vždy jen větší množství prádla. Zapínat pračku pro pár ponožek se nevyplatilo ani před krizí, natož v současnosti. Je daleko praktičtější počkat, až se špinavé prádlo nakupí, a teprve pak ho hodit do pračky. Ještě lepší je si koupit fungl nový přístroj. Moderní pračky jsou energeticky daleko úspornější než dříve vyrobené verze. A to i ty základní. Nicméně se doporučuje sáhnout spíše po vyloženě spořivých typech, s jejichž pomocí je možné ušetřit až několik tisícovek ročně. Je však potřeba si trochu připlatit, jelikož vyloženě úsporné modely bývají cenově docela náročné.

Jaká sušička se více vyplatí

Podobné vlastnosti by samozřejmě měla mít i sušička. Také ta si dokáže vzít docela dost elektřiny, zvláště, když je staršího data výroby. Otázkou je, jestli se vyplatí pořizovat si samostatný přístroj nebo multifunkční pračku, jejíž součástí je i sušička. Koupit si samostatnou sušičku znamená nutnost pro ni vyhradit speciální místo, což může být hlavně v menších bytech komplikované. Na druhou stranu do takovýchto sušiček se vleze více prádla a statisticky jsou méně poruchové.

Publikováno: 11. 10. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam