Domů » Recept na zdravý spánek: Hlavní přísadou je kvalitní matrace
Zdraví

Recept na zdravý spánek: Hlavní přísadou je kvalitní matrace

Možná to znáte „na vlastní kůži“ – nevyspalá nedokážete normálně fungovat. A když spánkový deficit doženete, nic se nezlepší a naopak se cítíte „přespaně“. Vypadá to, že zdravý spánek je tak trochu věda, ale ve skutečnosti stačí dodržet pár jednoduchých pravidel. Chcete-li se konečně pořádně vyspat, měla byste vyměnit stávající matraci za nový model. V současné době je opravdu z čeho vybírat a je nepravděpodobné, že byste v tak široké nabídce nenašla matraci, která vás ve všech ohledech uspokojí.

Jak moc souvisí délka spánku s jeho kvalitou?

Vraťme se ještě na chvíli k délce spánku. Jaká je optimální? Potřeby jsou veskrze individuální a záleží i na aktuálních okolnostech (fyzické/psychické vyčerpání, nemoc atd.), nicméně obecně lze doporučit:

  • 9 – 10 hodin pro děti předškolního věku (+ 2 až 3 hodiny přes den)
  • 9 – 11 hodin pro školáky
  • 6 – 8 hodin pro dospělé

Potřebu spánku může výrazně ovlivnit také těhotenství – těhotné ženy uléhají do postele na mnohem delší dobu. To samé platí i v případě, že je váš spánek přerušovaný – jeho celková potřeba bude vyšší.

Vhodně zvolená matrace dokáže hotové zázraky

Investice do kvalitní matrace nebudete litovat. Spíte-li delší dobu na nepohodlném podloží, poznáte rozdíl již po první noci. Otázkou je, po kterém typu sáhnout.

Levnější pružinové matrace postupně ustupují do pozadí a hodí se spíše na chaty a chalupy, tedy k občasnému spaní o víkendech. Investice do špičkové matrace z moderních materiálů jako je líná pěna nebo latex je pro většinu lidí přípustná pouze v případě, kdy si matraci pořizují pro každodenní spánek.

Při výběru zaostřete na tuhost, prodyšnost, hygienu (ideální je antibakteriální potah) a odolnost. Rozhodnete-li se pro viscoelastickou pěnu, matrace se aktivně přizpůsobí tvaru vašeho těla dle jeho teploty. Velmi příjemný spánek však zažijete také na latexové matraci. Jediný možný způsob, jak zjistit, která matrace je nejlepší, je zavítat do prodejny a cca 15 – 30 minut si na vybraných modelech poležet. A potom hurá na internet, kde je seženete za mnohem výhodnější cenu!

Přidat komentář

Klikni a komentuj

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Moderní bydlení

Milujete trendy v oblasti bydlení? V tom případě si nenechte ujít spoustu zajímavých článků v novém magazínu in-bydlení.cz!

Budeš brzy mámou?

Pak se ti budou hodit rady a tipy, které najdeš v magazínu pro maminky iKočárek.cz.

Kam na dovolenou?

To se dozvíš, když budeš číst Užijemsi.cz - magazín o cestování.

Nepřehlédněte!