Pitný režim jako podmínka pro správné fungování ledvin?

Ledviny jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v lidském těle. I proto je třeba je soustavně chránit. A to nejenom konzumací potravin pro ledviny prospěšných (např. fazolemi, ale také tím, že budeme pravidelně pít. Ovšem ne sladké limonády, slazené džusy, nebo dokonce alkohol. Význam pití je pro ledviny je spojen hlavně s čistou vodou. Ta je pro správné fungování nesmírně důležitá. Proč je pitný režim nedílnou součástí zdravého životního stylu?

Vodou se ledviny čistí

Jak tento párový orgán charakterizovat? Je to celkem prosté - ledviny je možné přirovnat k velmi účinnému filtru lidského těla. Průběžně jimi prochází ohromné množství krve, která se filtruje a v čistém stavu následně opět proudí lidským organismem. Díky tomu, že budete pít dostatek vody (tzn. dodržovat pitný režim), zůstane "lidský filtr" čistý a nebude zanášet. Voda totiž výrazně prospívá k tomu, že je pravidelně čistíte. Díky tomu dochází k situaci, že svou činnost vykonávají stále dobře. Tak, jak potřebujeme.

Eliminujete zdravotní problémy

Poslední průzkumy ukazují, že až 40 procent populace ani neví, že jsou jejich ledviny v nepořádku. To je poměrně alarmující zpráva. Většina z nich to logicky zjistí až ve chvíli, kdy lékař provede konkrétní testy. I zde je tedy celkem logické dodržovat pravidelné pitný režim - a není náhoda, že na to s železnou pravidelností upozorňuje snad každý lifestylový magazín. Význam pitného režimu je pro tento orgán spojen s tím, že dochází k prevenci a eliminaci již vzniklých zdravotních problémů. Tím, že voda ledviny čistí, pochopitelně eliminuje i situace, kdy by byly výrazně zatěžovány. Podporuje se tím jejich dobré fungování a současně minimalizuje riziko stavů vedoucích k jejich možným poškozením.

Díky tekutinám nejsou nadměrně zatěžovány

Jak je to možné? Pokud je dodržován pitný režim a organismus netrpí dehydratací, funguje správně. I ledviny tak mají dostatek energie k tělním procesům. Také nelze zapomínat na to, že dobře fungující organismus vylučuje pot. Což je důležité pro regulaci teploty, i proto, že touto cestou tělo vylučuje sůl a další nežádoucí látky (sportovci o tom vědí své - lahev s vodou je nedílnou součástí jejich výbavy). Škodliviny se díky tomu dostanou ven těmito přirozenými cestami – povrchem kůže, a tak nemusí putovat do vašich ledvin.  

Publikováno: 28. 02. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam