Odvezte si jízdní kola na dovolenou vlastním osobním vozem

Cyklistů je od jara do podzimu aktivních stále více. Může za to nejen uplynulá a zřejmě nadcházející covidová doba, během níž nikde nesmíme. Oblibu v cyklistice nacházíme i díky snaze žít zdravě, zapojit do sportu celou rodinu nebo poznávat krásy Moravy a Čech ze „sedla“ kola. Ať už používáte horské karbonové kolo, cestovní nebo třeba elektrokolo, hravě je všechny převezete klasickým osobním vozem.

Vzhůru na střechu auta

Snad nejčastěji můžeme vidět klasická hliníková kola na střeše aut. Možná proto, že nosič jízdních kol na střechu je nejlevnější. Co se týče pohodlí řízení auta, budete muset přizpůsobit rychlost jízdy povětrnostním podmínkám, protože např. vítr bude díky kolům na střeše hodně cítit. V běžném provozu je ale náklad na střeše téměř neznatelný. Abyste mohli kola na střechu, respektive střešní držáky kol na střechu upevnit, potřebujete i střešní nosiče. Někdo pro ně používá název „zahrádka“. Díky střešním držákům můžete převážet jak kola, tak i střešní boxy pro batožinu, předměty pro děti nebo třeba zimní sportovní vybavení. Záleží na velikosti boxu neboli střešní rakve. Aby střešní nosiče dokonale seděly vašemu vozu, je při nákupu důležité uvést značku, typ vozu, sérii a rok výroby.

Kola do zadní části vozu

Možná se obáváte, že byste jízdní kola s ocelovým rámem na střechu nedali a budete chtít jednoduší způsob uchycení. Může jím být nosič kol na tažné zařízení. Tady je nutností, abyste měli tažné zařízení na autě namontováno. Pokud jej nemáte, nejdříve si zjistěte, zda si jej můžete namontovat, pokud byste chtěli tento typ držáku kol. Některé vozy tažné mít nemohou. Umístění kol vzadu je skvělé, co se týče vlivu na řízení. Budou schovaná, a tak je jejich vliv na ovládání auta minimální. Trochu se vůz protáhne, ale není to nic vážného. Takto můžete vozit až 4 kola. Nevýhodou trochu je, že budete zřejmě potřebovat třetí SPZ. Ta se dá ale za pár stovek sehnat na patřičném úřadě. A máte vystaráno.

Držák kol na páté dveře

Kola se dají vozit i na pátých dveřích. U některých vozů s tím může být potíž, a tak je lepší se u prodejce předem informovat, zda je váš typ vozu v souladu s tímto nosičem kol. I tady je výhodou jak minimum vlivu naložených kol na ovládání auta. I co se týče manipulace s koly, budete spokojeni. Upevnit silniční kolo do držáku zvládne i drobná žena. Sbalte si své cyklo věci, naplánujte trasu a vydejte se vzhůru po naší zemi nebo do zahraničí. Na kolech to stojí vždy za to.

Publikováno: 25. 11. 2021

Kategorie: Praktické rady

Autor: Adam