Nový iPhone 13 je tady. Proč si ho pořídit?

V polovině září Apple představila nejnovější generaci svého nejprodávanějšího zařízení – ikonického smartphonu iPhone. A samozřejmě s velkou pompou, jak je v případě nových jablečných produktů zvykem. Má však v pořadí již třináctá generace opravdu co nabídnout? Respektive – má smysl na ni přesedlat ze staršího iPhonu?

Famózní výkon

Jak je u nových iPhonů zvykem, také iPhone 13 dostal do vínku výkonnější čipset. Tentokrát jde o supervýkonný A15 Bionic, který se honosí přízviskem „nejvýkonnější na trhu“. Jinými slovy – iPhone 13 je brutálně rychlý, konkurence mu nesahá ani po paty.

Delší výdrž baterie

Vysoký výkon si žádá odpovídající kapacitu baterie. „Třináctka“ vydrží v provozu o hodinu déle než předchozí generace, a v případě verze Pro dokonce o 2,5 hodiny. Nabíjení probíhá přes lighting kabel nebo bezdrátově – prostřednictvím MagSafe s příkonem až 15 W či Qi s příkonem až 7,5 W. Lighting pro iPhone je součástí balení, nabíjecí adaptér se již od roku 2020 dokupuje zvlášť.

Displej dostal menší výřez

Výřez v displeji je prvek, který se stal předmětem diskuzí. Budí kontroverzi a spousta uživatelů z něj nadšená není. IPhone 13 ho má o 20 % menší než u předchozí generace, což většinu potenciálních zájemců potěší.

Dokonalejší focení

Focení s iPhonem je vždy zážitek, s třináctou generací je však ještě sofistikovanější. Výkon snímačů se opět přiblížil plnohodnotným nástrojům určeným pro profi fotografy. Větší snímač garantuje lepší světelnost a v modelech Pro je nyní objektiv s 3× zoomem. I základní modely nyní mají pokročilou stabilizaci obrazu. A teď to „hlavní“ – milovníci kreativního tvoření se tetelí blahem díky cinematic režimu. Speciální mód přeostřuje z popředí do pozadí (a opačně), čímž vytváří efekt jako z hllywoodského trháku. V kombinaci s režimem ProRes s rozlišením 4K při 30 fps je videozáznam pastvou pro oči. No a když k výše uvedeným lákadlům přidáte vyšší obnovovací frekvenci OLED displeje, vylepšenou podporu 5G a paměť až 1TB (ale to už jsme na ceně atakující 50 tis. Korun), nenajdete moc důvodů, proč se novince vyhnout obloukem. Snad jen vyšší pořizovací cenu, ale s tou to u hi-endových smartphonů jiné nebude.

Publikováno: 17. 10. 2021

Kategorie: Sexy elektronika

Autor: Adam