Jak vybrat vodítko pro psa?

Pořídila jste si prvního pejska a nevíte si rady s výběrem vhodného vodítka? Připravili jsme pro vás užitečný manuál s řadou praktických tipů. Budete-li se našimi radami řídit, budete spokojená vy i váš čtyřnohý kamarád.

Využití vodítka

V prvé řadě si ujasněte, zda bude pes během procházky většinu času na vodítku, nebo na volno. Bude-li puštěný na volno, pak si vystačíte s pevným vodítkem. V opačném případě zvolte samonavíjecí neboli flexi vodítko, které pejska nebude příliš omezovat. Pes, který jde neustále v těsné blízkosti pánovy nohy, si pobyt venku příliš neužije.

Vodítka pevné délky (tzv. stopovací)

Dle typu se vodítka dělí na pásková a lanová a rozdíl spočívá v profilu vodítka. Pásková mají nízký obdélníkový profil, lanová kulatý (někdy i čtvercový). Většina pejskařů preferuje pásková vodítka, která jsou pevnější, lehčí a většinou i odolnější. Vodítka pro psy s pevnou délkou se dělí také na obyčejná a přepínací. Přepínací vodítka mají karabinky na obou koncích a po délce také kovové kroužky, které slouží k úpravě délky. Tyto typy vodítek jsou výhodnější v tom, že lze délku vodítka nastavit dle situace (delší vodítko v parku, kratší ve městě apod.). stopovací vodítko

Samonavíjecí vodítka

Navíjecí, samonavíjecí nebo také flexi vodítka se dělí na lanková a pásková a rozdíl opět spočívá v typu profilu. Lanková samonavíjecí vodítka mají kulatý a úzký profil, pásková flexi vodítka mají profil nízkého obdélníku. Lanková vodítka jsou o něco odolnější, ale na druhou stranu také větším lákadlem pro psy – ti je s oblibou tahají a kousají. Výhodou lankového vodítka zase nenarazíte problém s navíjením. Je-li pásek překroucený, nenavine se. Lanko se navine z téměř jakékoliv polohy. Flexi vodítka obecně nejsou příliš vhodná při výcviku štěněte, protože když pes zjistí, že pokud vodítko táhne, může jít dále. flexi

Nezapomeňte ani na...

Při výběru zohledněte charakter vašeho pejska (je živý, nebo ukázněný?) a samozřejmě i plemeno (hmotnost). V případě štěněte však nekupujte dle budoucí, ale aktuální váhy. U pevných vodítek preferujte menší délku, aby ho pes nevláčel za sebou a tím neznečišťoval a neničil. Článek jsme připravili ve spolupráci se specializovaným e-shopem mujmazlik.cz, který nabízí samonavíjecí i stopovací vodítka, ale také speciální pogumované, reflexní a lovecké varianty. A to v prvotřídním designovém provedení, které bude ladit s vaším outfitem.

Publikováno: 30. 10. 2014

Kategorie: Zábava a volný čas

Autor: Adam

Tagy: jak vybrat vodítko pro psa | typy vodítek pro psy