Na dermatologii v Praze s vlastní plazmou

Léčba a regenerace pomocí látky, kterou nevytvořila žádná farmaceutická společnost, avšak lidské tělo samo, není žádné sci-fi, ale realita, které je běžně využíváno na klinikách dermatologie v Praze. Jedná se o krevní plazmu obohacenou o krevní destičky (trombocyty) tzv. PRP z anglického platelet-rich plasma, která se získává speciálními technologiemi a následně se vrací pacientovi na určené místo. V plazmaterapii se tak využije vlastní regenerační potenciál těla a nedochází ke vstupu cizorodých látek.

V dermatologii vědí, na co plazmu použít

Regeneračních schopností se využívá v korekční dermatologii při zpomalování procesu stárnutí, vyhlazení jemných vrásek a zjemnění hlubších rýh. Dochází ke zlepšení kvality a pružnosti pleti. Může sloužit jako prevence pro oddálení procesů stárnutí kůže. Napomáhá v procesu hojení ran, jizev a jiných nesrovnalostí. V neposlední řadě se aplikuje pacientům trpícím androgenní alopecií neboli vypadáváním vlasů způsobeným hormonální dysbalancí, kde stimuluje tvorbu vlasových cibulek a zlepšuje kvalitu vlasů.

Co je to krevní plazma?

Krev se skládá z několik složek, přičemž největší objem tvoří plazma. Tato nažloutlá tekutina obsahuje z 90 % vodu, dále organické složky (hormony, enzymy, vitamíny, bílkoviny) a anorganické soli. Zbylý obsah krve obsahuje červené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky.

Plazmaferáza

Plazmaferáza je metoda, při níž dochází k odběru pacientovi plazmy. Zprvu se pacientovi odebere asi 20 ml žilní krve, ze které je speciální centrifugací při vysokých frekvencích odstředěno 2 až 5 ml krevní plazmy obsahující až čtyřnásobek trombocytů oproti běžné krvi – vznik PRP. Záleží na klinice a zvolené terapii, ale PRP může být dále obohacena o buněčné aktivátory či kyselinu hyaluronovou.

Princip účinku

Hlavním nositelem úspěchu je vysoká koncentrace krevních destiček produkující cytokiny a chemokiny, jsou to dále proteiny s růstovými faktory, aminokyseliny a vitamíny. Dochází k aktivaci vlastních kmenových buněk a obnově pojivové tkáně – kolagen a elastin, které jsou nositeli elasticity kůže. Má také protizánětlivé účinky.

Aplikace

PRP může být aplikována dvěma způsoby – neinvazivní cestou, kdy pacient používá krém s autologní plazmou. Další metoda je minimálně invazivní, to znamená, že dochází k injekčnímu podání.

Injekční podání a plazmalifting

Injekční aplikace má vyšší účinnost než krém, jelikož se plazma nepotřebuje vstřebávat přes bariéru v podobě pokožky. Využívá se při hojení, chronických zánětech a léčbě androgenní alopecie. V oboru korektivní dermatologie dochází k injekčnímu podání při plazmaliftingu. Samotný zákrok netrvá více než hodinu. Z počátku se nanese lokální anestetikum v podobě znecitlivujícího krému. Následuje odběr a centrifugace krve. Zákrok je zakončen vpichy tenkou jehlou na místa, která byla předem znecitlivěna. Touto rejuvenační technologií je možno omladit obličej, krk, dekolt a hřbet rukou. Postupné regenerace a napnutí pokožky je možné vidět v průběhu dalších týdnů od aplikace, jelikož se jedná o přirozený a dlouhotrvající proces.

Krém na míru

Zcela neinvazivní metodou je použití krému, jenž je ušit na míru pacientovi, jelikož obsahuje tělu vlastní látku. Kromě plazmy krém obsahuje stabilizátory, aby nedošlo k degradaci. Krém se musí uchovávat v lednici a jeho trvanlivost je dva až tři týdny.

Výhody

Mezi benefity plazmaterapie patří tolerance organismu – na tělu vlastní látku nevznikají žádné alergie ani vedlejší účinky. Jedná se o přirozený dlouhotrvající proces využívající regenerační potenciál těla. Zákrok je krátký a neinvazivní. Přirozenou cestou se zlepší textura pleti, urychlí hojení ran a zkvalitní struktura a růst vlasů.

Kombinace s dalšími terapiemi

Plazmu je možno smíchat s kyselinou hyaluronovou, jež se přirozeně vyskytuje v mezibuněčném prostoru a má hydratační účinky. Při laserové terapii je pokožka otevřená, a proto je zde vhodné použít výše zmíněný krém, který se lépe vstřebá a zároveň napomůže hojení.

Publikováno: 02. 07. 2018

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam

Tagy: krevní destičky | vyhlazení vrásek praha