Lednička se vejde i do malé kuchyně. Ale musíte zvolit správný typ

Starý model chladničky může rodinnou kasu ročně připravit o pěkných pár tisíc korun navíc. Nové spotřebiče nabízí mnohem úspornější provoz a současně i další vlastnosti, díky kterým je uchovávání potravin příjemnější a efektivnější. Jenomže co když máte docela malou kuchyň a bojíte se, že novou ledničku, která vám bude věrně sloužit, a přitom zabere jen minimum místa, nikde nenajdete? Vaše obavy jsou liché. Nechte si poradit, na co se při výběru zaměřit.

​Spotřeba jako klíčový parametr

Chladnička „běží“ prakticky non-stop, a proto je více než vhodné, aby spotřebovávala jen nezbytně nutné množství energie. Takže ještě než se pustíte do hledání ideálního pomocníka, zužte výběr na energetickou třídu A a lepší (tzn. A+, A++ atd.). Pokud máte spadeno na kombinovanou chladničku, zajímejte se o mrazící výkon. Hodnota udává množství potravin (v kg), které spotřebič zvládne zamrazit za 24 hodin. Tip: Jeví se vám cena energeticky úsporných spotřebičů příliš vysoká? Pak by vás měl zajímat u ledničky výprodej, v rámci kterého výrazně ušetříte, aniž byste museli slevit z požadavků na kvalitu spotřebiče.

​Jak se poprat s rozměry?

Velikost chladničky by měla odpovídat počtu členů rodiny. Obecně je rozumné počítat s minimálně 20 litry objemu na osobu a 50 litry celkového objemu. V extrémně malé kuchyni přichází vhod samostatná lednička a mrazák v tzv. podstavném provedení, tedy pod pracovní deskou. V takovém případě musíte zajistit odchod tepla z výparníku, jinak zbytečně naroste spotřeba elektřiny.

​Ohlídejte si hlučnost

V menším bytě či garsonce bývá lednička docela blízko ložnice, a proto je důležitým faktorem i hlučnost. V rámci možností zvolte model, který vás nebude zbytečně rušit. Hlučnější bývají chladničky dvoukompresorové, ovšem nabízí zajímavou výhodu – umožňují vypnout chladící nebo mrazící část nezávisle na sobě.

Zajímá vás u ledničky, ale třeba i u myčky na nádobí výprodej? Bohatou nabídku spotřebičů za diskontní ceny najde v e-shopu diskontni-nakupy.cz.

Publikováno: 29. 10. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam