Domů » Klíšťová encefalitida a borelióza: Rozdílné nemoci mají stejného přenašeče
Zdraví

Klíšťová encefalitida a borelióza: Rozdílné nemoci mají stejného přenašeče

Klíšťová encefalitida a borelióza se v posledních měsících objevují na titulcích novin stále častěji. Pravdou je, že počasí přímo nahrává nositelům těchto onemocnění. S klíšťaty se doslova roztrhl pytel a jen málokdo letos „nechytl“ alespoň jedno. Nechcete-li riskovat, že zrovna vás nebo vaše nejbližší nakazí infikované klíště, nezapomeňte se před výlety do přírody nastříkat účinným repelentem. Která značka patří k nejšetrnějším, se dozvíte v následujících řádcích.

Co je klíšťová encefalitida?

Klíšťová encefalitida je virová infekce nervového systému. V posledních letech se počet případů pohybuje mezi 500 a 700 za rok. Onemocnění většinou trvá 12 – 14 dní a předchází mu bezpříznakové období 1 – 3 týdnů. Druhá fáze se nese v duchu pocení, zvracení, silných bolestí hlavy, třesu svalů a světloplachosti. K obvyklým komplikacím patří únava, poruchy spánku a paměti. Současná medicína si s touto infekcí nedokáže poradit – umí jen zmírnit příznaky nemoci. Proti klíšťové encefalitidě se lze očkovat.

Co je lymeská borelióza?

Lymeská borelióza je nemoc, jejímž původcem je bakterie. Ročně onemocní cca 4 až 5 tisíc lidí. Inkubační doba se pohybuje mezi 3 a 30 dny a je pro ni charakteristická skvrna v místě kousnutí. Ve druhé fázi vzniká vyrážka a ve třetí fázi (může nastat až za několik let) dochází k poškození srdce, kloubů, kůže a nervové tkáně. Borelióza se léčí antibiotiky, očkování proti evropským kmenům zatím není dostupné.

Nedávejte klíšťatům šanci

Jste proti očkování? Ani tak nemusíte mít z encefalitidy a boreliózy strach. Stačí, když se před výletem do přírody nastříkáte přípravkem proti klíšťatům. Kvalitní repelent vás ochrání také proti komárům a jinému létajícímu a lezoucímu hmyzu.

K tomu nejlepšímu, co je v současné době v lékárnách k mání, patří repelent proti klíšťatům značky phyteneo s názvem Insect guard. Přírodní přípravek neobsahuje parfémy a konzervanty, takže je vhodný i pro velmi malé děti od 1 roku. Účinek tohoto přípravku je vysoký (30 %) a mimo to voní po levanduli, což je velký rozdíl oproti jiným, nepříjemně páchnoucím repelentům.

Phyteneo Insect guard seženete v každé dobré lékárně. Více informací najdete na www.zasetikomari.cz.

Přidat komentář

Klikni a komentuj

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Moderní bydlení

Milujete trendy v oblasti bydlení? V tom případě si nenechte ujít spoustu zajímavých článků v novém magazínu in-bydlení.cz!

Budeš brzy mámou?

Pak se ti budou hodit rady a tipy, které najdeš v magazínu pro maminky iKočárek.cz.

Kam na dovolenou?

To se dozvíš, když budeš číst Užijemsi.cz - magazín o cestování.

Nepřehlédněte!